Ισόπαλο το ντέρμπι στο «Μπερναμπέου - «Άλωσε» το Βελιγράδι ο Λεβαντόφσκι

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν πραγματικά ισοπεδωτική απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου του Champions League, απλώς είχε την ατυχία να έχει απέναντί της τον πρώην της τερματοφύλακα, Κέιλορ Νάβας, ο οποίος κατέβασε τα ρολά.

Ο Κοσταρικανός τερματοφύλακας έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να ισοφαρίσουν σε 2-2, παρότι έβλεπαν τον δείκτη του σκορ να είναι 2-0 στο 80’.

Ο Καρίμ Μπενζεμά κατάφερε να στείλει δύο φορές (17’ και 79’) την μπάλα στα δίχτυα των πρωταθλητών Γαλλίας, οι οποίοι δεν είχαν δεχτεί ούτε ένα τέρμα μέχρι στιγμής στη διοργάνωση. Τα πάνω-κάτω ήρθαν μέσα σε ένα τρίλεπτο, όταν αρχικά ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 81' (στην 100η εμφάνισή του με τη φανέλα της Παρί) και ο Πάμπλο Σαράμπια στο 83’, έδωσαν «ανάσα» στην ομάδα τους και ταυτόχρονα την πρώτη θέση του ομίλου.

Την ίδια στιγμή, οι «μερένχες», οι οποίοι είχαν δοκάρι στο 94’ με τον Γκάρεθ Μπέιλ, κατέλαβαν τη δεύτερη θέση και ως εκ τούτου η τελευταία αγωνιστική αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το μοναδικό ενδιαφέρον έγκειται στη μάχη μεταξύ των Κλαμπ Μπριζ και Γαλατασαράι για το ποιος θα περάσει στους «32» του Europa League, με τους Βέλγους να έχουν τον πρώτο λόγο.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου:

Γαλατασαράι – Κλαμπ Μπριζ 1-1
(11’ Αντέμ Μπουγιούκ – 90’ + 2’ Κρεπέν Ντιατά)

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν 2-2
(17’, 79’ Καρίμ Μπενζεμά – 81’ Κιλιάν Εμπαπέ, 83’ Πάμπλο Σαράμπια)

Κλαμπ Μπριζ – Ρεάλ Μαδρίτης

Χωρίς το παραμικρό άγχος θα αγωνιστεί η Γιουβέντους την τελευταία αγωνιστική. Οι μπιανκονέρι με τον Πάουλο Ντιμπάλα να τραβάει και πάλι πάνω του τα φώτα έκαναν στεγνό καθάρισμα απέναντι στην Ατλέτικο 1-0 και εξασφάλισαν και την πρώτη θέση στον 4ο όμιλο.

Το μοναδικό τέρμα στο Τορίνο ήρθε από το πόδι του Αργεντινού μεσοεπιθετικού της ομάδας του Σάρι, που με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45+2’) σφράγισε το «καλό» εισιτήριο για την ομάδα του.

Την τελευταία αγωνιστική η αδιάφορη πλέον Γιουβέντους παίζει στην Γερμανία με την Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία παίζει τα ρέστα της για τους «16». Η Ατλέτικο που παρέμεινε στην 2η θέση και ακόμη δεν έχει καθαρίσει, υποδέχεται στη Μαδρίτη την αδιάφορη βαθμολογικά και οριστικά τελευταία στον όμιλο Λοκομοτίβ Μόσχας.

Τετάρτη 11/12
Ατλέτικο Μαδρίτης-Λοκομοτίβ Μόσχας (22.00)
Λεβερκούζεν-Γιουβέντους (22.00)

Μπορεί να μην νίκησε και να έμεινε στο 1-1 κόντρα στη Σαχτάρ, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι εξασφάλισε την πρωτιά του τρίτου ομίλου. Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Αταλάντα (2-0) κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Είχε πάρει την πρόκρισή, απόψε πήρε και την πρωτιά. Η Μπάγερν Μονάχου φιλοδώρησε με έξι τέρματα τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι (6-0) και με τη νίκη αυτή κατοχύρωσε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου.

Πρόσωπο του αγώνα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ο οποίος πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ του της ομάδας του σε ένα διάστημα 16 λεπτών, φτάνοντας σε ένα μεγάλο ρεκόρ, το πιο γρήγορο καρέ στην ιστορία.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Γκορέτσκα αλλά τα πάντα τελείωσαν στο δεύτερο 45λεπτο. Εκεί ο Λεβαντόφσκι από το 53ο λεπτό μέχρι και το 68ο, πέτυχε τέσσερα γκολ (53’, 60’, 64’, 68’) και καθάρισε τα πάντα για την ομάδα του.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Τολισό στο 90ο λεπτό.