Γερή «σφαλιάρα» της Άλμπα στον Παναθηναϊκό

Οι «πράσινοι» βυθίστηκαν ακόμα περισσότερο στην κρίση, αφού έχασαν 105-106 στο ΟΑΚΑ από την Άλμπα Βερολίνου, σε ένα ματς που κρίθηκε στη δεύτερη παράταση.

Τραγική η αμυντική συμπεριφορά του «τριφυλλιού», ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παπαπέτρου να κάνει… όργια και να κρατάει όρθια την ομάδα του (39 πόντοι)!

Στο 4-4 υποχώρησαν πλέον οι πρωταθλητές Ελλάδας, που αποδοκιμάστηκαν από τους φιλάθλους τους. Μεγάλες οι ευθύνες του κόουτς Πεδουλάκη, που έκλεισε το ροτέισον και το πλήρωσε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωχελικά το παιχνίδι και επέτρεψε στην Άλμπα να βρει ρυθμό επιθετικά (6-11 στο 3’). Οι Γερμανοί εκτελούσαν από… παντού και με «μαέστρο» τον Χέρμανσον, έφτασαν στους 16 πόντους στο πεντάλεπτο (13-16).

Η είσοδος του Παπαπέτρου στο παρκέ, έφερε την άνοδο στην απόδοση του «τριφυλλιού», με τον διεθνή φόργουορντ να κουβαλάει στις πλάτες του την ομάδα του, που ανέτρεψε το μομέντουμ και πέρασε μπροστά (22-20 στο 7’).

Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +4 (29-25 στο 8’), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν, έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και επανήλθαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τις δύο ομάδες ισόπαλες (31-31).

Η Άλμπα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της δεύτερης περιόδου: με σερί 8-0 ξέφυγε στο σκορ (31-39 στο 12’). Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να «σφίξει» την άμυνά του και κάπως έτσι πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (43-45 στο 16’).

Παρ’ όλα αυτά, η βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας των «πράσινων» κράτησε μόνο για 3-3,5 λεπτά, καθώς οι Γερμανοί βρήκαν πάλι εύκολους πόντους και απομακρύνθηκαν (44-53 στο 18’).

Ο καταιγισμός τριπόντων από την ομάδα του Ρενέσες συνεχίστηκε και στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με την Άλμπα να επιμένει στον τρόπο παιχνιδιού της, να περιορίζει τον Καλάθη με τη ζώνη της και να κλείνει το ημίχρονο στο +9 (49-58).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (49-62 στο 21’). Εντούτοις, σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» έσφιξε την άμυνά του και με τον Παπαπέτρου να εκτελεί, έκανε επιμέρους σκορ 15-4 και πλησίασε σε απόσταση βολής (64-66 στο 27’).

Κάποια στιγμή όμως ξεκόλλησαν επιθετικά οι Γερμανοί και ανάσαναν: με λύσεις έξω από τα 6,75μ., η ομάδα του Βερολίνου απομακρύνθηκε εκ νέου (66-74 στο 29’). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με buzzer beater τρίποντο του Παπαπέτρου (69-74).

Ο Παπαπέτρου συνέχισε το κρεσέντο του στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και κρατούσε όρθιους τους «πράσινους» (74-76 στο 32’), που προσπαθούσαν, ωστόσο δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά.

Μάλιστα, η Άλμπα ξέφυγε εκ νέου σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα (81-86 στο 37’). Παρ’ όλα αυτά, ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 6-0 και πήρε το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα (87-86 στο 39’).

Ο απίθανος Χέρμανσον έφερε πάλι μπροστά τη γερμανική ομάδα (87-88 στα 45 δευτερόλεπτα), ενώ στην επίθεση των γηπεδούχων, ο Καλάθης κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε σε ½ βολές (88-88 στα 26 δευτερόλεπτα): ο Τόμας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο αρχηγός των «πράσινων» υπέπεσε σε τραγικό λάθος.

Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τελευταίο λόγο στην κανονική διάρκεια, με τους Χέρμανσον και Τίμαν να αστοχούν στο φινάλε. Κατά συνέπεια, δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ένα τρίποντο του Παππά έφερε το «τριφύλλι» στο +2 (98-96) με 39 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση των Γερμανών, ο Χέρμανσον χόρεψε την άμυνα των γηπεδούχων και με πανέμορφο καλάθι, ισοφάρισε σε 98-98 με 19 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Για ένα ακόμα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός είχε τον τελευταίο λόγο, με την μπάλα να πηγαίνει στον Τόμας, που αστόχησε από κοντά. Κατά συνέπεια, το 98-98 οδήγησε τις δύο ομάδες σε δεύτερη παράταση.

Εκεί, οι παίκτες της Άλμπα έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και φάνηκαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, ενόσω κρατούσαν μια μικρή διαφορά (101-103 στο 49’). Ο «Άγιος Ιωάννης» των γηπεδούχων ισοφάρισε (103-103 στα 57 δευτερόλεπτα), ενώ ο Γουάιλι με δύο βολές έδωσε «αέρα» στην ομάδα του Πεδουλάκη (105-103 στα 21 δευτερόλεπτα).

Οι Γερμανοί είχαν τον ύστατο λόγο στο ματς, με τον Σίκμα να ευστοχεί και να κερδίζει το φάουλ παράλληλα από τον Τόμας: με το έμμεσο τρίποντο του 30χρονου φόργουορντ, οι Βερολινέζοι ανέκτησαν το προβάδισμα (105-106) με 8 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Οι «πράσινοι» είχαν μια τελευταία ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, ωστόσο ο Ράις αστόχησε σε τρίποντο και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια της Άλμπα (105-106), που έβαλε τέλος στο σερί των 6 ηττών!

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88, 98-98 (παρ.), 105-106 (2η παρ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 16 (9 ριμπ.), Ράις, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (6/12 τρ., 5 ριμπ.), Παππάς 14, Βουγιούκας, Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10 (10 ασίστ), Γουάιλι 22, Μήτογλου, Μπέντιλ

Άλμπα (Ρενέσες): Μέισον 9, Γκιφάι 14, Ντέλοβ, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6, Μπρενέκε, Χέρμανσον 20 (10 ασίστ), Όγκμπε, Γκεντράιτις 15, Τίμαν 11 (7 ριμπ.), Νόκο 17, Σίκμα 14 (10 ριμπ., 7 ασίστ)