Euroleague: Νίκησε τη Μακάμπι στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Μετά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν στο πρώτο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και επικράτησαν 88-80 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ, φτάνοντας στο 3-1 μετά την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο.

Άστοχοι και με κακή περιφερειακή άμυνα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να κυνηγούν από νωρίς (7-11). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπλατ αντέδρασαν και μείωσαν (11-13), αλλά προσωρινά, καθώς ο Κέιν «ζεστάθηκε» αρκετά, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στο +7 (11-18), στα τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Με τον Γουίλιαμς-Γκος, οι Πειραιώτες πλησίασαν (16-18), αλλά στη συνέχεια επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, με την «ομάδα του λαού» από την άλλη να τους τιμωρεί εκ νέου έξω από τα 6,75μ. και έτσι να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενη (18-21).

Με τρίποντο του Καλοϊάρο ξεκίνησε η Μακάμπι στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας στο +6 (18-24). Όμως, αυτή τη φορά, η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καθώς μέσα από την εξαιρετική του άμυνα έτρεξε στο ανοικτό γήπεδο και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοβ και Τίμα έκανε ένα 11-0 για το προβάδισμα (29-24), στο πρώτο τρίλεπτο. Με τον Τουπάν να «κλειδώνει» αμυντικά τον Κέιν, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούνταν μπροστά (32-28), αλλά ένα μίνι μπλακ άουτ, έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Σπάχια να ισοφαρίσει (32-32) με τον Μπλακ, στα μισά. Ωστόσο, εκεί ήταν η σειρά των Σπανούλη και Πρίντεζη να πάρουν τους Πειραιώτες στις… πλάτες τους και να στους στείλουν στο +9 (41-32) και ελέγχοντας την κατάσταση μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +8 (45-37).

Με τον ίδιο καλό ρυθμό μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ξεφεύγοντας σε διψήφια διαφορά (47-37) με το «καλημέρα» και τον Σπανούλη κεφάτο σε σκοράρισμα και δημιουργία, ακόμη και στο +15 (54-39), στο πρώτο τρίλεπτο. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι παίκτες του Μπλατ έγιναν επιπόλαιοι και υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με αποτέλεσμα η Μακάμπι να κάνει ένα 6-0 (54-45). Ο Τουπάν ήρθε από τον πάγκο ξανά ορεξάτος και έτσι οι Πειραιώτες πήραν… ανάσα (59-48), αλλά η συγκέντρωση στην άμυνα δεν ήταν επέστρεψε, με τους Ισραηλινούς να παίρνουν τα επιθετικά ριμπάουντ και να πλησιάζουν ακόμη περισσότερο (61-55), στο 27’. Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, ο ΛεΝτέι πήρε… μπρος και με την τρίποντη… υπογραφή του Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +11 (68-57).

Χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα το… γκάζι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει ξανά στο +15 (75-60), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Όμως, με τη διαφορά αυτή οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια χαλάρωσης, με τον Ρολ να παίρνει τη Μακάμπι από το… χέρι και η διαφορά να πέφτει στο -10 (77-67), στο 35’. Ο Σπανούλης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες (79-67), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα 4-0 (79-71), στο 37’. Για πολλοστή φορά, ο Τουπάν με τρίποντο έδωσε την «ανάσα» (82-71) και ο ίδιος… τελείωσε το ματς με τον ίδιο τρόπο (86-77), αφού τα λάθη βοήθησαν τους Ισραηλινούς να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι. Με τις δύο βολές, ο ΛεΝτέι έστειλε τον Ολυμπιακό στο +11 (88-77), με τον Ρολ να διαμορφώνει το τελικό 88-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

Πηγή: sport-fm