EURO 2020: Νίκη-πρόκριση για Πολωνία - Μεγάλο «διπλό» για Αυστρία

Παρούσα στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2020 θα είναι η Πολωνία, που νίκησε με σκορ 2-0 τη Βόρεια Μακεδονία στη Βαρσοβία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής και εξασφάλισε την μια από τις δύο προνομιούχες θέσεις του 7ου προκριματικού ομίλου.

Η Βόρεια Μακεδονία πήγε να αιφνιδιάσει στο 5’ με τον Νικόλοφ, αλλά η συνέχεια ανήκε στην Πολωνία, που έχασε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους Κρικόβιακ (10’), Γκροσίτσκι (14’) και Λεβαντόβσκι (15’). Η καλύτερη στιγμή ήταν στο 17’, αλλά ο Ζιελίνσκι σημάδεψε το δοκάρι. Στο 31’ ήταν η σειρά του Μπέντναρεκ και τέσσερα λεπτά αργότερα του Γκροσίτσκι να μην βρουν στόχο, ενώ ο τελευταίος απέτυχε να ανοίξει το σκορ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως και στο ξεκίνημα, οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σπιρόφσκι στο 48’, ενώ δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Σιμάνσκι. Η πίεση συνεχίστηκε και τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε με κοντινό πλασέ στο 74’ ο Φρανκόφσκι, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα. Έξι λεπτά αργότερα, ο Μίλικ, ο οποίος, επίσης, είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή, πέτυχε δεύτερο γκολ για τους Πολωνούς. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ και την ομάδα του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι να πανηγυρίζει τη νίκη και την πρόκριση.

Διπλό πρόκρισης για Αυστρία

Μεγάλο διπλό με σκορ 1-0 επί της Σλοβενίας στη Λουμπλιάνα, που την φέρνει μια ανάσα από την πρόκριση στα τελικά, πέτυχε η Αυστρία, που αποσπάστηκε πέντε βαθμούς από την αντίπαλό της και τη Βόρεια Μακεδονία, δύο στροφές πριν το φινάλε της προκριματικής φάσης.

Η Αυστρία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και αφού… προειδοποίησαν στο 13’ με τον Γκρέγκοριτς, προηγήθηκαν στο 21’ με τον Πος, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λαζάρο. Μετά το γκολ, η Σλοβενία πήρε μέτρα στο γήπεδο και έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τον Κούρτιτς στο 29’, στη μοναδική καλή στιγμή τους στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν τη δική τους καλή στιγμή στο 43’ με τον Γκρέγκοριτς, που νικήθηκε για δεύτερη φορά από τον Όμπλακ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν… φουριόζοι και στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες να «κλειδώσουν» τη νίκη με τους Λάιμερ (48’), Γκρέγκοριτς (60’), Σάμπιτσερ (62’) και Λαζάρο (64’). Την ίδια ώρα, η Σλοβενία ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, με εξαίρεση τη φάση του Ζάιτς στο 65’. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι Αυστριακοί προσπάθησαν και κατάφεραν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, ενώ οι Σλοβένοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πόποβιτς στο 89’.

Αν και αγωνίστηκε με δέκα παίκτες από το 14ο λεπτό, λόγω αποβολής του Εμρέ Τσαν, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο και νίκησε στο Ταλίν 3-0 την Εσθονία. Τα «πάντσερ» απέκτησαν πλέον προβάδισμα πρόκρισης από τον 3ο όμιλο, μαζί με την Ολλανδία, που επικράτησε νωρίτερα της Λευκορωσίας με 2-1, αφήνοντας πιο πίσω τη Βόρεια Ιρλανδία.

Στον 5ο όμιλο, τέλος, η Κροατία ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Ουαλία στο Κάρντιφ και δεν κατάφερε να διασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση, που φαίνεται πάνωτς ότι δεν θα της ξεφύγει. Η βρετανική ομάδα με το βαθμό που πήρε (χάρη σε γκολ του Μπέιλ στην εκπνοή του ημιχρόνου) διατηρεί ελπίδες, αλλά χρειάζεται να κάνει το «2 στα 2» τον Νοέμβριο.

3ος Όμιλος

Λευκορωσία-Ολλανδία 1-2 (54΄ Ντραγκούν - 32΄, 41΄ Βαϊνάλντουμ)

Εσθονία-Γερμανία 0-3 (51΄ Γκιντογάν, 57΄ αυτ. Μετς, 71΄ Βέρνερ)

4ος Όμιλος

15/10/2019 21:45 Γιβραλτάρ-Γεωργία

15/10/2019 21:45 Ελβετία-Ιρλανδία

5ος Όμιλος

Ουγγαρία-Αζερμπαϊτζάν 1-0 (10΄ Κόρχουτ)

Ουαλία-Κροατία 1-1 (45+3΄ Μπέιλ - 9΄ Βλάσιτς)

6ος Όμιλος

15/10/2019 21:45 Νησιά Φαρόε-Μάλτα

15/10/2019 21:45 Ρουμανία-Νορβηγία

15/10/2019 21:45 Σουηδία-Ισπανία

7ος Όμιλος

Πολωνία-Βόρεια Μακεδονία 2-0 (74΄ Φρανκόβσκι, 80΄ Μίλικ)

9ος Όμιλος

Καζακστάν-Βέλγιο 0-2 (21΄ Μπατσουαγί, 53΄ Μενιέ)

Κύπρος-Ρωσία 0-5 (9΄, 90΄ Τσερίσεφ, 23΄ Οζντόεφ, 79΄ Τζιούμπα, 89΄ Γκολόβιν)

Σκωτία-Σαν Μαρίνο 6-0 (12΄, 27΄, 45΄ ΜακΤζιν, 65΄ Σάνκλαντ, 67΄ Φίντλεϊ, 86΄ Άρμστρονγκ)