Έκανε «κηδεία» στη Φενέρ η Ζενίτ - Ασταμάτητη η Ρεάλ

Η Ζενίτ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε 84-81 τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη για τη 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις τέσσερις νίκες στη διοργάνωση, αφήνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο 5-10 να «βολοδέρνει» στις τελευταίες θέσεις και να προσπαθεί απεγνωσμένα για την οκτάδα.

Η Φενέρ διατήρησε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ένα 16-22 των Ρώσων στην τρίτη περίοδο της έδωσε το προβάδισμα, ο Κώστας Σλούκας ισοφάρισε σε 81-81, όμως o Γάλλος φόργουορντ «σόκαρε» το «Ούλκερ Σπορτς Αρίνα».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πονίτκα με 16 και Αλμπισί, Αγιόν με 12 πόντους. Για τους Τούρκους, ξεχώρισαν οι Λοβέρν με 18 και Κάλινιτς με 16 πόντους.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί 9-4, όμως ο Αμπρομάιτις ισοφάρισε 14-14, όμως με τις προσπάθειες του Κάλινιτς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 22-18.

Ο Ντε Κολό άρχισε να σκοράρει στην αρχή της δεύτερης περιόδου και η Φενέρ ξέφυγε με +11 και +8, όμως ο ‘Αιβερσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε το -5 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Το περιφερειακά σουτ βοήθησαν τη Φενέρμπαχτσε να πάρει διαφορά με τον Μαχμούτογλου στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Ζενιτ απάντησε με 8-0 σερί και ισοφάρισε. Ο Λοβέρν έφερε το 57-55, όμως τελικά οι προσπάθειες του Χόλινς έφεραν το 59-60 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η Φενέρμπαχτσε με τους Ντατόμε και Λοβέρν έφτασε στο +6 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η Ζενίτ απάντησε με τους Αγιόν και Κβοστόφ και ισοφάρισε σε 72-72 στο 35’. Ο Αγιόν έφερε το 74-78, όμως οι Ντε Κολό και Ουίλιαμς ισοφάρισαν σε 78-78. Ο Αγιόν έκανε το 78-80, ο Ντατόμε αστόχησε σε σουτ ισοφάρισης και ο Αμπρομάιτις κέρδισε φάουλ, 8'' πριν το τέλος. Ο Αμπρομάιτις με 1/2 βολές έγραψε το 78-81. Ο Σλούκας με τρίποντο 4’’ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 81-81, όμως ο Αλμπισί με το τελευταίο τρίποντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-38, 59-60, 81-84

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν (0/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαχμούτογλου 5 (1), Κάλινιτς 16 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντε Κολό 9 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Oυίλιαμς 6 (1), Ντίξον 3 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 9 (2), Λοβέρν 18 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/7 βολές)

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 9 (3/3 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Αλμπισί 12 (4), Πονκρασόφ, Χόλινς 6 (1/5 τρίποντα), Κβοστόφ 6 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν, Βορόνοφ 11 (3/3 τρίποντα), Αμπρομάιτις 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αγιόν 12 (6/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Αυτή η Ρεάλ δεν έχει αντίπαλο. H ομάδα του Λάσο έδωσε μία ακόμα παράσταση και συνέτριψε 77-55 την Μπασκόνια στη Βιτόρια!

Στο 14-3 πλέον η «βασίλισσα», που πανηγύρισε τη 10η σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα! Πρωταγωνιστές για τους Μαδριλένους οι Μίκι (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Ρούντι Φερνάντεθ (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη, πάλεψαν οι Σιλντς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Σενγκέλια (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ), αλλά δεν ήταν αρκετοί. Στο 6-9 υποχώρησαν οι Βάσκοι, που χάνουν επαφή με την οκτάδα.

Η Ρεάλ ξεκίνησε αγριεμένη και προηγήθηκε 8-0 (3’), ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βελτίωσαν την άμυνά τους για να μειώσουν στον πόντο (9-10 στο 7’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη «βασίλισσα» να έχει βραχεία κεφαλή (13-15).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Λάσο κυριάρχησε απόλυτα και έτρεξε σερί 13-0, που την εκτόξευσε στο +15 (13-28 στο 13’). Στην αντίπερα όχθη, οι παίκτες της Μπασκόνια δεν είχαν τον τρόπο για να συνδεθούν με το καλάθι.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βάσκοι ήταν να μειώσουν στο -12 (21-33 στο 15’), ωστόσο δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά και κάπως έτσι έκλεισαν το ημίχρονο στο +16 (29-45).

Παρόμοια μορφή είχε και το πρώτο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου, με τη Ρεάλ να διατηρεί τη διαφορά της (36-54 στο 24’). Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά και κατάφεραν να μειώσουν κάπως στο φινάλε του δεκαλέπτου (44-57).

Με Μίκι και Κοζέρ να σκοράρουν, η Ρεάλ εκτοξεύτηκε στο +20 (46-66 στο 33’) και καθάρισε την υπόθεση-νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Λάσο να φτάνει στο τελικό 55-77.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 29-45, 44-57, 55-77.

Έσπασε η «κατάρα» για την Αρμάνι Μιλάνο μετά από πέντε ματς.

Οι Μιλανέζοι επικράτησαν εντός έδρας της Βαλένθια με 78-71 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πλέον επιστρέφουν στον δρόμο προς τα playoffs της διοργάνωση.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Ιταλοί παρέμειναν στην 7η θέση (8-7), ενώ οι Ισπανοί έπεσαν στη 12η θέση (6-9).

Η προβληματική εικόνα που παρουσιάζει η Αρμάνι τον τελευταίο μήνα συνεχίστηκε και στο πρώτο ημίχρονο τους ματς κόντρα στην σαφώς πιο αδύναμη Βαλένθια, που αν και τον τελευταίο καιρό έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί με το ρόστερ των Ιταλών.

Μπορεί οι Ντε λα Βάλε και Ταρζέφσκι να έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους με 26-24 (10’), ωστόσο στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, το σκοράρισμα μειώθηκε αισθητά και η Βαλένθια «έκλεισε» το ημίχρονο με το ισόπαλο 43-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και επιμέρους σκορ 19-10 στο 3ο δεκάλεπτο, πήραν μια διαφορά ασφαλείας την οποία όσο και αν οι Ισπανοί προσπάθησαν να μαζέψουν δεν το κατάφεραν, με το τελικό σκορ να δίνει σπουδαία νίκη στην ομάδα του Μιλάνο.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ντούμπλιεβιτς με 20 πόντους, την ώρα που ο Ντε λα Βάλε σημείωσε 15.