Από όνειρο… εφιάλτης για τον Ολυμπιακό στο Λονδίνο

Έψαξε το «θαύμα», έφυγε με… άδεια χέρια από το Λονδίνο. Ο Ολυμπιακός έκανε σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Τότεναμ, προηγήθηκε 2-0 στο 19’ και αφού πρώτα πήγε στα αποδυτήρια με 2-1 λόγω του «δώρου» του Μεριά, κατέρρευσε στο β’ μέρος και ηττήθηκε με 4-2.

Αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια του Champions League και πάει σε τελικό με τον Ερυθρό Αστέρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» για το Europa League και πλέον στρέφει την προσοχή στο μεγάλο ματς της Κυριακής με τον ΠΑΟΚ.

Σχεδόν ιδανικό ήταν το πρώτο μέρος για τους Πειραιώτες, που σκόραραν με φοβερό σουτ του Ελ Αραμπί στο 6’ και με εκτέλεση του Σεμέδο στο 16’ μετά από κόρνερ (και τακουνάκι-πάσα του Γκιγέρμε). Μείωσε ο Ντελέ Άλι στις καθυστερήσεις, μετά από ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος του Μεριά, που βρήκε αέρα στην προσπάθεια να διώξει. Μεταμορφωμένη ήταν οι «Spurs» στο δεύτερο, που ισοφάρισαν στο 50’ με τον Κέιν να σκοράρει από κοντά, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 73’ με ωραίο γκολ του Οριέ, ενώ ο Κέιν με σκαστή κεφαλιά σφράγισε τη νίκη των Λονδρέζων στο 77ο λεπτό.