Αντετοκούνμπο : «Δεν δικαιολογείται η συμπεριφορά μου»

Το Μιλγουόκι επικράτησε της Οκλαχόμα Σίτι με 121-119 και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-3.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε πάνω από 30 πόντους (35 με 11/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/9 βολές) για πέμπτο σερί ματς, μάζεψε 16 ριμπάουντ και το Μιλγουόκι πέρασε από την Οκλαχόμα Σίτι με 121-119 βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-3. Σημαντική βοήθεια πρόσφερε ο Ερικ Μπλέντσοου με 25 πόντους και 9 ασίστ. Μάλιστα ο Μπλέντσοου σημείωσε τουλάχιστον 20 πόντους για τέταρτο διαδοχικό ματς και ενώ στα πρώτα έξι δεν είχε καταφέρει να ξεπεράσει τους 18. Πολύ καλός ο Μπρουκ Λόπεζ με 15 πόντους και 3 τρίποντα, ένα εκ των οποίων έδωσε το προβάδισμα στους Μπακς με 117-114 και ενώ η Οκλαχόμα Σίτι είχε ισοφαρίσει με επιμέρους σκορ 13-2. Ο Κρις Μίντλετον τραυματίστηκε στον μηρό και αποχώρησε στο 3ο δωδεκάλεπτο με 10 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Θάντερ, Ντένις Σρούντερ είχε 25 πόντους, ο Σάι Γκίλγκεους-Αλεξάντερ 22 πόντους και ο Κρις Πολ 17 πόντους.
Στη Μινεσότα ο Νικολα Γιόκιτς σημείωσε το δεύτερο διαδοχικό buzzer beater (μετά το ματς με τη Φιλαδέλφια) και οι Νάγκετς επικράτησαν των Τίμπεργουλβς με 100-98 στην παράταση...

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μίλησε για την απόδοσή του, για το σουτ του Μπρουκ Λόπεζ που έκρινε την αναμέτρηση αλλά και για την πινακίδα που κλώτσησε στο ημίχρονο. «Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη και το μεγάλο σουτ που σημείωσε ο Μπρουκ (Λόπεζ). Πολύ καλός σχεδιασμός της επίθεσης από τον προπονητή μου σε αυτή τη φάση. Προσπαθώ σε κάθε παιχνίδι ακόμη και όταν δεν ξεκινάει καλά, να είμαι πιο συγκεντρωμένος, να είμαι πιο επιθετικός και να παίζω πιο δυνατά. Αυτό έγινε και σήμερα, αφού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμουν ικανοποιημένος με την απόδοσή μου»...