«Ανέστησε» την Τορίνο η Μίλαν

Κάθε αγωνιστική και… χειρότερα για τη Μίλαν. Μετά την ήττα με κάτω τα χέρια από την Ίντερ στο ντέρμπι, οι «ροσονέρι» βρήκαν τον τρόπο να χάσουν δικό τους παιχνίδι και στο Τορίνο (2-1).

Παρόλο που μπήκε εξαιρετικά στο ματς και προηγήθηκε με πέναλτι του Πιάτεκ, η ομάδα του Τζιμπάολο δεν μπόρεσε να κλειδώσει τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ.

Δεν κατάφερε ωστόσο, ούτε να προστατεύσει αυτό που είχε πετύχει η ίδια. Στο 72’ λοιπόν ήρθε μια γκέλα του Ντοναρούμα σε σουτ του Μπελότι, που επέτρεψε στους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν.

Και οκτώ λεπτά αργότερα ήρθε ο ίδιος ο Μπελότι, με κοντινό ψαλιδάκι που έπιασε με τη… δεύτερη, για να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή της «γκρανάτα».

Διότι η Μίλαν πίεσε μεν ως το τέλος, αλλά οι Κεσί και Πιάτεκ έχασαν κραυγαλέες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις για να σώσουν έστω την ισοπαλία.

Έτσι, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφερναν να συνέλθουν έπειτα από δυο σερί νίκες, οι «ροσονέρι» έμεινα με έξι μόλις βαθμούς στη Serie A, να βολοδέρνουν πιο κοντά στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας παρά στις πρώτες.