Αμετάβλητη η κορυφή

Χωρίς αλλαγές στην κορυφή της βαθμολογίας συνεχίσθηκε η ποδοσφαιρική Σούπερ Λίγκα, αφού στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής και οι τρεις πρωτοπόροι πέτυχαν νίκες: ο Ολυμπιακός Πειραιώς εντός έδρας επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο επί του Εργοτέλη και η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ επί της Λάρισας.

Ο Ολυμπιακός Π. διατηρήθηκε στην κορυφή, αφού νίκησε χωρίς ιδιαίτερο κόπο τον Απόλλωνα Κ. στο γήπεδο Καραϊσκάκη με σκορ 5 - 0, με πρωταγωνιστή το Ριβάλντο που πέτυχε χατ τρικ (40`, 69` και 82`). Τα υπόλοιπα τέρματα της πειραϊκής ομάδας ο Τζόρτζεβιτς (47`) και ο Οκκάς (71`).

Με το συνηθισμένο στα τελευταία του παιχνίδια σκορ, 1 - 0, επιβλήθηκε ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας του Εργοτέλη, παραμένοντας σε απόσταση δύο βαθμών από την κορυφή. Οι πράσινοι δεν απέδωσαν σπουδαίο ποδόσφαιρο, δημιούργησαν λιγοστές ευκαιρίες για γκολ και τελικώς σκόραραν στο 76ο λεπτό με βολίδα του Ρικάρντο Μπόβιο από 35 μέτρα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν μόνο μία φορά, στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Η ΑΕΚ διασκέδασε τις εντυπώσεις από τον απροσδόκητο αποκλεισμό της από το Χαϊδάρι στο Κύπελλο, επικρατώντας εντός έδρας της Λάρισας με το εντυπωσιακό 5 - 0, χάρη σε τέρματα των Μαντούκα (10`), Λυμπερόπουλου (57`), Λαγού (85`), Τζωτρτζόπουλου (86`) και Καμπάνταη (93`). Η Ένωση ακολουθεί στη βαθμολογία το δεύτερο Παναθηναϊκό σε απόσταση αναπνοής.

Η Κέρκυρα επιβλήθηκε εντός έδρας του ΟΦΗ με 1 - 0 χάρη σε γκολ του Ζαχαρόπουλου στις καθυστερήσεις, ενώ σε ένα δραματικό αγώνα στη Νεάπολη ο Πανιώνιος προηγήθηκε στο 89ο με το Γουνδουλάκη, για να ισοφαρίσει σε 1 - 1 ο γηπεδούχος Ιωνικός με τον Ξενίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στην Ξάνθη, η τοπική Σκόντα νίκησε τον Ατρόμητο με 1 - 0, με σκόρερ το Γαρμπόζη στο 31ο λεπτό.

"Πέρασε" ο ΠΑΟΚ

Στους αγώνες του Σαββάτου, σημαντική εκτός έδρας νίκη με σκορ 2 - 0 πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του Αιγάλεω, δείχνοντας ότι τα σημαντικά οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζει ο σύλλογος δεν επηρεάζουν την αγωνιστική συμπεριφορά της ομάδας. Σκόρερ του Δικεφάλου οι Μίετσελ και Τσίγκας.
Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, Ηρακλής και Αρης έμειναν στη λευκή ισοπαλία στο Καυτατζόγλειο.