Κλείσιμο

Αγχωτική νίκη για την «Ένωση»

Το κρίσιμο δίποντο του έλληνα φόργουορντ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οδήγησε την «Ένωση» στη νίκη επί της Παρτιζάν Βελιγραδίου στα Ανω Λιόσια με 95-92 και οι «κιτρινόμαυροι» γλίτωσαν από τα χειρότερα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ΑΕΚ στον Α` όμιλο της Ευρωλίγκα.
Μπορεί η Παρτιζάν να άνοιξε το σκορ στο κλειστό των Ανω Λιοσίων, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που κυριάρχησε, κυρίως από την περιφερειακή γραμμή, και ανέκτησε τα ηνία του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, ο Τζένκινς πρώτα και ο Ταπούτος εν συνεχεία, παραβίασαν τη στεφάνη, από τα 6μ. και 25εκ., ενώ ένα δίποντο στο αμέσως επόμενο λεπτό από τον Αμερικανό της ΑΕΚ ήρθε να επισφραγίσει την υπεροχή των «κιτρινόμαυρων» στον αγωνιστικό χώρο, διαμορφώνοντας το 8-2 (2`).
Στη συνέχεια, οι παίκτες, που είχε παρατάξει στη σημερινή αναμέτρηση ο Φώτης Κατσικάρης, ακολούθησαν κατά γράμμα τις οδηγίες του νεαρού τεχνικού, που δεν ήταν άλλες από την επιθετική «φραγή» των δύο Αμερικανών της Παρτιζάν (Χάουζ και Μπράουν). Έτσι, οι δύο βασικές αιχμές της επίθεσης των αντιπάλων περιορίστηκαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο στους 4 πόντους αντίστοιχα και οι «κιτρινόμαυροι», με απόλυτη κυριαρχία τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, ξεκίνησαν να «χτίζουν» μία διαφορά ασφαλείας. Το πρώτο ημίχρονο μάλιστα τελείωσε στο +13 για την ΑΕΚ (51-38).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, Τζένκινς και Χατζής έμειναν απλοί παρατηρητές στον πάγκο της ομάδας, καθώς η απόδοση των υπολοίπων είχε ξεπεράσει τα όρια και οι «κιτρινόμαυροι», με μοναδική απειλή των Οστοϊτς, ο οποίος συνέχιζε να «παραβιάζει» την αντίπαλη ρακέτα, έδειχναν να οδεύουν προς μία ασφαλή νίκη. Αλλωστε, ούτε το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ικανό να «ρίξει» τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (70-60). Βέβαια καθοριστικό στοιχείο στην υπεροχή της ΑΕΚ ήταν και η εκπληκτική απόδοση του Λόλις, ο οποίος παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με μικροτραυματισμό στον ώμο, έφτασε το διψήφιο αριθμό πόντων.
Στον... επίλογο του αγώνα η ΑΕΚ, που είδε στο 34` τον Παπαϊωακείμ να αποχωρεί, έχοντας συμπληρώσει πέντε φάουλ, ήρθε αντιμέτωπη με το Χάουζ, που «ξύπνησε» από τον λήθαργο του, αλλά και με το βραχύσωμο Οστοϊτς, που πέτυχαν την ανατροπή, καθώς 43`` πριν τη λήξη πλησίασαν σε απόσταση βολής (93-91). Ωστόσο, η ψυχραιμία του Ταπούτου εκδηλώθηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ευστοχώντας σε δίποντο έγραψε το 95-91 και χάρισε τη δεύτερη νίκη της ΑΕΚ στον Α` όμιλο.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-38, 70-60, 95-92.
Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ: Τζένκινς 21, Χατζής 15, Ταπούτος 14, Μπουρούσης 2, Σέκουλιτς 4, Λόλις 13, Ζήσης 8, Νικολαϊδης 2, Γλυνιαδάκης 5, Παπαϊωακείμ 11.
ΠΑΡΤΙΖΑΝ: Χάουζ 15, Αβντάλοβιτς 13, Κάκιτς 8, Μπράουν 17, Οστοϊτς 18, Κέτσμαν 12, Κρίστιτς 4, Πέροβιτς 5.