Εκλογές 2019: Τα ονόματα των υποψήφιων βουλευτών του ΚΚΕ (λίστα)

Εκλογές 2019: Τα ονόματα των υποψήφιων βουλευτών του ΚΚΕ (λίστα)
Το ψηφοδέλτιο του Κομμουνιστικού Κόμματος για τις βουλευτικές εκλογές της 7ης Ιουλίου παρουσίασε ο γενικός γραμματέας Δημήτρης Κουτσούμπας.

Περιλαμβάνει 419 υποψήφιους σε όλες τις εκλογικές περιφέρειες.

Στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας, στην πρώτη θέση βρίσκεται η πρώην γενική γραμματέας Αλέκα Παπαρήγα, ενώ στην τιμητική τελευταία θέση βρίσκεται ο συνθέτης Θάνος Μικρούτσικος.

Ο κ. Κουτσούμπας κατέρχεται στις περιφέρειες Β2 Δυτικού Τομέα Αθηνών, Α' Θεσσαλονίκης και Βοιωτίας.

Υποψήφιοι βουλευτές με το ΚΚΕ στις Βουλευτικές εκλογές της 7ης Ιουλίου 2019 
 ΑΤΤΙΚΗ
1) Α΄ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ
Δήμος: ΑΘΗΝΑΙΩΝ    
α/α Υποψήφιοι Επάγγελμα Ιδιότητα
1 Αναγνώστου Γιάννης οικοδόμος Πρόεδρος Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας
2 Γεράκη Κατερίνα δικηγόρος  
3 Γκογκάκη Κωνσταντίνα (Ντίνα) εμποροϋπάλληλος Πρόεδρος Συλλόγου Εμποροϋπαλλήλων Αθήνας 
4 Δρογώσης Στάθης τραγουδοποιός  συνεργαζόμενος
5 Θεοδωρόπουλος Δημήτρης αυτοαπασχολούμενος Μέλος του ΔΣ της ΓΣΕΒΕ
6 Κανέλη Γαρυφαλιά (Λιάνα) δημοσιογράφος, δικηγόρος  συνεργαζόμενη, βουλευτής
7 Καραλής Γιάννης αθλητικογράφος  
8 Μανιάτη Παρασκευή (Βίκυ) καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, προπονήτρια στίβου συνεργαζόμενη, πρόεδρος σωματείου εργαζομένων Πανελλήνιου Γυμναστικού Συλλόγου Φυσικής Αγωγής 
9 Μελά Παναγιώτα - Εύα εικαστικός πρόεδρος του Επιμελητηρίου Εικαστικών Τεχνών Ελλάδας 
10 Μιτηκάρη Ελένη απόφοιτη Παντείου μέλος του Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ
11 Νικολάου Σταμάτης συνταξιούχος Εκπαιδευτικός συνεργαζόμενος, προερχόμενος απο τις “Παρεμβάσεις” Αντιπρόεδρος της Πανελλήνιας Ενωσης Συνταξιούχων Εκπαιδευτικών
12 Πανουτσάκου Ελισάβετ (Βέτα) επόπτρια Δημόσιας Υγείας Μέλος της ΕΕ ΑΔΕΔΥ, Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Συλλόγων Υπαλλήλων Αιρετών Περιφερειών Ελλάδας 
13 Περάκης Αλέξανδρος (Αλέκος) υπάλληλος ΟΤΕ Πρόεδρος του Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών Πληροφορικής Αττικής 
14 Σιώρας Ηλίας Νοσοκομειακός γιατρός Πρόεδρος του  σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου “Ο  Ευαγγελισμός”, ΔΣ ΕΙΝΑΠ
15 Σοφιανός Νίκος   μέλος του ΠΓ της ΚΕ  
16 Στεφανάκης Γιώργος μάγειρας Πρόεδρος του Συνδικάτου Επισιτισμού-Τουρισμού Αττικής 
17 Ταβουλάρη Παναγιώτα (Γιώτα) φαρμακοποιός Πρόεδρος Ομοσπονδίας Φαρμάκου
18 Τσούνας Θύμιος ανθυποπυραγός ε.α. Π.Σ. συνεργαζόμενος
 
2) Β1 ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΤΟΜΕΑ
Δήμοι: Αγ. Παρασκευής, Αμαρουσίου, Βριλησίων, Γαλατσίου, Ηρακλείου, Κηφισιάς, Λυκόβρυσης- Πεύκης, Μεταμόρφωσης, Ν. Ιωνίας, Παπάγου-Χολαργού, Πεντέλης, Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας, Φιλοθέης - Ψυχικού, Χαλανδρίου
α/α Υποψήφιοι Επάγγελμα Ιδιότητα
1 Αγγέλου Γιάννης συνταγματάρχης ε.α. συνεργαζόμενος
2 Ανδρουλιδάκης Μανώλης μουσικοσυνθέτης  
3 Βακάλη Ελισάβετ (Έλσα) ιδιωτικός Υπάλληλος - Ιστορικός  
4 Γεωργιάδου Παρασκευή (Εύη) Χημικός Μηχανικός, Μηχανικός ασφαλείας  Μέλος αντιπροσωπείας του ΤΕΕ
5 Ζαχαρόπουλος Νίκος      μέλος του  Γραφείου του ΚΣ της ΚΝΕ
6 Κασίμης Χρήστος   συνεργαζόμενος, προερχόμενος από τη ΛΑΕ 
7 Κατιμερτζόγλου Κώστας δάσκαλος Μέλος του ΔΣ του συλλόγου  Εκπαιδευτικών "ΣΕΦΕΡΗΣ"
8 Λίτσιου Παρασκευή (Βούλα) ιδιωτικός υπάλληλος Μέλος του ΔΣ της ΟΓΕ
9 Ντίνος Αποστόλης αυτοαπασχολούμενος γιατρός  
10 Πάκου Παρασκευή (Βούλα) νοσηλεύτρια πρόεδρος του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου ΚΑΤ
11 Παπαλυμπέρη Κατερίνα Εργαζόμενη στην ALPHA BANK Πρόεδρος Συλλόγου Γονέων και της Ενωσης Γονέων Κηφισιάς 
12 Παφίλης Θανάσης   Κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΚΚΕ 
13 Σκαλούμπακα Χριστίνα δικηγόρος Πρόεδρος Ομοσπονδίας Γυναικών Ελλάδας
14 Τσίγκα - Σαραντέα Μαρίνα   Πρόεδρος του  Εθνικού Συμβουλίου Κατα των Ναρκωτικών 
15 Φωτόπουλος Θανάσης λιθογράφος πρόεδρος του  σωματείου Τύπου - Χάρτου
16 Χαιρικάκη - Ξανθάκη Ευαγγελία (Ελίνα) Δασκάλα  μουσικής Μέλος ΔΣ Συλ. Γονέων 3ου Δημοτικού Ν. Φιλαδέλφειας
17 Χαλβατζής Σπύρος   Αντιπρόεδρος  στο ΔΣ του Συνδέσμου Φυλακισθέντων και Εξορισθέντων 1967-1974 ΣΦΕΑ 
18 Χαραλαμπίδης Γρηγόρης εκτελωνιστής  Μέλος της Ένωσης ΕΒΕ Γαλατσίου
19 Χουρδάκης Χαράλαμπος (Χάρης)   μέλος της Συντονιστικής Επιτροπής Αγώνα Αναπήρων
3) Β2 ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ
Δήμοι: Αγ. Βαρβάρας, Αγ. Αναργύρων - Καματερού, Αιγάλεω, Ιλίου, Περιστερίου, Πετρούπολης, Χαϊδαρίου
α/α Υποψήφιοι Επάγγελμα Ιδιότητα
1 Κουτσούμπας Δημήτρης Γενικός Γραμματέας της ΚΕ του ΚΚΕ
2 Βασιλοπούλου Θεοδώρα (Δώρα) εργαζόμενη στο ΕΚΕΦΕ Δημόκριτος Μέλος του Προεδρείου της ΟΓΕ, πρόεδρος του  πολιτιστικού συλλόγου "Η ΠΡΟΟΔΟΣ", στο Αιγάλεω
3 Ζορμπά Ανθή   Αντιδήμαρχος Δ. Πετρούπολης
4 Καραγιάννης Νίκος   Αντιδήμαρχος Δ. Χαϊδαρίου
5 Καρανάσιου Ελένη Εργαζόμενη στις Κτιριακές Υποδομές (πρώην ΟΣΚ) Μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων στις Κτιριακές Υποδομές, Δημοτική Σύμβουλος Δ. Αγίας Βαρβάρας
6 Καραντούσας Μανώλης   Πρόεδρος Ομοσπονδίας Γάλακτος Τροφίμων - Ποτών
7 Καφαντάρη Ευθαλία (Λίλα) ηθοποιός Αντιπρόεδρος Σωματείου Ελλήνων Ηθοποιών, μέλος ΠΟΘΑ
8 Κουρέα Μαρία εμποροϋπάλληλος Μέλος του ΔΣ του Συνδέσμου Εμποροϋπαλλήλων Αττικής
9 Παναγιωτακοπούλου Χριστίνα   Εκπρόσωπος του Γραφείου Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ 
10 Πρωτούλης Γιάννης   μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ   
11 Σιδέρης Γιώργος Νοσοκομειακός γιατρός Μέλος του ΔΣ της  ΕΙΝΑΠ, Δημοτικός Σύμβουλος Δ.Περιστερίου 
12 Τασιούλας Γιάννης οικοδόμος Πρόεδρος Ομοσπονδίας Οικοδόμων
13 Τημπλαλέξης Γρηγόρης δικηγόρος Δημοτικός Σύμβουλος Δ. Περιστερίου
14 Τσίτσιου Σταυρούλα οδοντίατρος  
4) Β3 ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΤΟΜΕΑ
Δήμοι: Αγ. Δημητρίου, Αλίμου, Βύρωνα, Γλυφάδας, Δάφνης - Υμηττού, Ελληνικού - Αργυρούπολης, Ζωγράφου,Ηλιούπολης, Καισαριανής, Καλλιθέας, Μοσχάτου - Ταύρου, Ν. Σμύρνης, Π. Φαλήρου
α/α Υποψήφιοι Επάγγελμα Ιδιότητα
1 Αλεξανδράκης Παύλος οικοδόμος Γενικός Γραμματέας του Συνδικάτου Οικοδόμων Αθήνας
2 Αράπη - Καραγιάννη Βασιλική (Βίκυ) φιλόλογος συνεργαζόμενη, πρώην βουλευτής με το ΔΗΚΚΙ, Μέλος του ΔΣ της ΟΓΕ
3 Βακαλόπουλος Γιάννης ιδ. υπάλληλος Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Καλλιθέας 
4 Βιτάλης Δημήτρης Αυτοαπασχολούμενος χημικός μηχανικός Μέλος ΔΣ Ομοσπονδίας Βιοτεχνικών Σωματείων Αθήνας
5 Βλαβιανού Νικολέττα ηθοποιός  
6 Βουρνάς Δημήτρης μαθητής ΕΠΑΛ πρόεδρος 15μελούς μαθητικού συμβουλίου ΕΠΑΛ Ζωγράφου
7 Γεωργοπούλου Κανέλλα   Αντιδήμαρχος Δ. Καισαριανής
8 Δαβανέλλος Αντώνης συνταξιούχος της Ολυμπιακής  συνεργαζόμενος προερχόμενος από τον ΣΥΡΙΖΑ
9 Δήμου Παναγιώτα (Γιώτα) Βιολόγος Δημοτική Σύμβουλος Δ. Αγίου Δημητρίου
10 Ελευθεριάδου Ειρήνη (Ρούλα) Συνταξιούχος οδοντίατρος πρόεδρος ποντιακού σωματείου ΚΟΠΑ
11 Καλαμπαλίκης Θανάσης Αυτοαπασχολούμενος στο εμπόριο πρόεδρος Ομοσπονδίας Βιοτεχνικών Σωματείων Αθήνας, μέλος προεδρείου ΓΣΕΒΕ
12 Κατσώτης Χρήστος   βουλευτής
13 Κορωνάκος Αλέξανδρος (Αλέκος) υποπλοίαρχος Πολεμικού Ναυτικού ε.α. συνεργαζόμενος
14 Κυρίτση Αγλαϊα  δημοσιογράφος συνεργαζόμενη, πρώην βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ 
15 Μαυρίκος Γιώργος   Πρόεδρος Παγκόσμιας Συνδικαλιστικής Ομοσπονδίας
16 Ορκόπουλος Παύλος ηθοποιός  
17 Παλιούρας Γιώργος Υποστράτηγος ε.α. της ΕΛΑΣ  
18 Ρουτζούνη Ευανθία Εργαζόμενη στον όμιλο ΟΤΕ Μελος του ΔΣ του Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών και Πληροφορικής, μέλος του ΔΣ ΟΜΕ ΟΤΕ
19 Σταμούλης Βασίλης   Πρόεδρος Ομοσπονδίας  Κλωστοϋφαντουργίας-Ιματισμού -Δέρματος
20 Χαλιού Ευθυμία   Μέλος του προεδρείου του συλλόγου Υπαλλήλων Εθνικής Τράπεζας – πρόεδρος του  κλαδικού σωματείου Χρηματοπιστωτικού Αττικής
21 Χαλτσοτάκη Μαγδαληνή (Μάγδα) Ιδιωτικός Υπάλληλος, εργαζόμενη στον Τουρισμό   
22 Χιώνης Θοδωρής   μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ   
5) Α΄ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ  ΠΕΙΡΑΙΑ 
Δήμοι: Αίγινας, Αγκιστρίου, Κυθήρων, Πειραιώς, Πόρου, Σπετσών, Τροιζήνας - Μεθάνων, Ύδρας
α/α Υποψήφιοι Επάγγελμα Ιδιότητα
1 Διγενή Ασημίνα (Σεμίνα) Δημοσιογράφος συνεργαζόμενη
2 Καρπής Νίκος  αντιπλοίαρχος Λιμενικού Σώματος ε.α.   
3 Μανουσογιαννάκης Γιάννης Συνταξιούχος ναυτεργάτης  
4 Μαρούπας Βαγγέλης   μέλος της ΚΕ του ΚΚΕ  & Γραμματέας της ΤΕ Πειραιά
5 Μόφορης Γρηγόρης Αυτοαπασχολούμενος Μηχανικός αυτοκινήτων  
6 Ξεκαλάκης Δημήτρης Κοινωνιολόγος  Μέλος της Προσωρινής Διοίκησης του  Συλλόγου "Εμείς που σπουδάσαμε στο σοσιαλισμό"
7 Παντελάκη Ελπίδα   Γραμματέας της  ΕΕΔΥΕ
8 Χατζηδάκη Ευτυχία απόφοιτος Φιλοσοφικής Μέλος του ΚΣ της ΚΝΕ
6) Β΄ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ
Δήμοι: Κερατσινίου- Δραπετσώνας, Κορυδαλλού, Νίκαιας - Ρέντη, Περάματος, Σαλαμίνας
α/α Υποψήφιοι
Πηγή: skai.gr