ΠΑΡΑΞΕΝΑ


Αγγλία: Για μερικούς η ζωή είναι ακόμα ασπρόμαυρη …τηλεοπτικά

Παρόλο που έχει περάσει μισός αιώνας από τη γέννηση της έγχρωμης τηλεόρασης, πάνω από 7.000 τηλεθεατές στη Βρετανία εξακολουθούν να χρησιμοποιούν τους ‘αρχαίους’ δέκτες τους και να βλέπουν ασπρόμαυρη τηλεόραση.

 
Σύμφωνα με την TV Licensing, στο Ηνωμένο Βασίλειο, υπάρχουν αρκετοί vintage-lovers, 7.161 για την ακρίβεια, που αρνούνται να μπουν στην εποχή των smart συσκευών και χρησιμοποιούν ακόμα τις τηλεοράσεις- μίνι κιβώτια, παρακολουθώντας την τηλεοπτική ζωή σε άσπρο μαύρο.

«Ο μισός, και παραπάνω, πληθυσμός της χώρας είναι συνδεδεμένος με το ίντερνετ και γι αυτό προκαλεί μεγάλη εντύπωση το γεγονός πως πάνω από 7.000 νοικοκυριά επιμένουν να βλέπουν τις αγαπημένες τους εκπομπές σε ασπρόμαυρες τηλεοράσεις» σχολίασε ο εκπρόσωπος τύπου της TV Licensing.

Επίσης τόνισε πως όλοι οι θεατές του BBC οφείλουν να έχουν άδεια και σχολίασε πως τον προηγούμενο μήνα μόνο 26.000, νέοι από 18 μέχρι 26 ετών, παρακολούθησαν παράνομα τα προγράμματα του BBC μέσω τάμπλετ, κινητών τηλεφώνων και υπολογιστών.

 
Ηθικό δίδαγμα: Όταν μεταφέρεις ναρκωτικά δεν βγάζεις σέλφι και οδηγείς!
Από μία σέλφι, έγινε αντιληπτός από την αστυνομία και τελικά συνελήφθη για κατοχή ναρκωτικών.
20.11.2018, 19:50
Τουρκία: Σκυλο-κλεφτρόνι πιάνεται στα πράσα σε εμπορικό κέντρο (Vid)
Στην Τουρκία ο τετράποδος ‘ληστής’ αποφάσισε να …κλέψει τουλάχιστον τρία προϊόντα προκειμένου να ολοκληρώσει...
20.11.2018, 19:00
Η Ελβετία ψηφίζει για τα... κέρατα των αγελάδων και των κατσικών
Η Ελβετία ψηφίζει αυτήν την Κυριακή για ένα θέμα εθνικής σημασίας που έχει διχάσει την χώρα: εάν θα...
20.11.2018, 18:49
Άνοιξαν το αυτοκίνητο για να κλέψουν ...σοκολάτες (Vid)
Μια έφηβη στη βόρεια Καρολίνα κατάφερε να βιντεοσκοπήσει τους ‘ληστές’ που της άνοιξαν το αυτοκίνητο για να...
20.11.2018, 18:32
Από που προέρχονται τα ονόματα των λονδρέζικων προαστίων;
Και όσο οι Βρετανοί συζητούν τις λεπτομέρειες του Brexit, ας δούμε πως πήραν τα ονόματά τους 20 προάστια του...
20.11.2018, 18:08
Kaffeost: Βάλτε λίγο τυρί στον καφέ σας (βίντεο)
Το juusto, πέραν της ξερής υφής του χρησιμεύει ως υποδοχέας μαρμελάδας ή σιροπιού. Βεβαίως, και ως «δύτης»...
20.11.2018, 10:43
Οι καμήλες πήγαν για ψώνια στα Lidl (vid)
Μια παρέα καμήλες το έσκασαν από τσίρκο στη Γερμανία για να πεταχτούν για κάτι ψώνια στα Lidl της γειτονιάς.
19.11.2018, 18:31
Το κρυμμένο «μήνυμα» στο τραπουλόχαρτο του 8 καρό
Το Twitter έχει αναστατωθεί με την ανακάλυψη κρυμμένου αριθμού στο τραπουλόχαρτο του 8 καρό.
19.11.2018, 17:49
Δέκα χρόνια φυλάκιση σε συγγραφέα για σκηνές ομοφυλοφιλικού σεξ
Η συγγραφέας, που φέρει το όνομα Λιου, κρίθηκε ένοχη για παραγωγή και πώληση «άσεμνου υλικού» στο...
19.11.2018, 17:22
Ο στοιχειωμένος καθρέφτης του Τιτανικού στο σφυρί
Ένας στοιχειωμένος, από τον καπετάνιο του Τιτανικού, καθρέφτης θα βγει στο σφυρί για πάνω από 10.000 λίρες.
19.11.2018, 17:19

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ... | 31  Επόμενη