Οι αγαπημένοι αντίπαλοι του Μέσι

Πέντε γκολ σε έξι αγώνες (473 λεπτά) ή ένα κάθε  94’36’’ έχει σημειώσει ο Λιονέλ Μέσι απέναντι σε ελληνικούς συλλόγους στην Ευρώπη: τον Ολυμπιακό, που συνάντησε δύο φορές (180 λεπτά) και σημείωσε ένα γκολ και τον Παναθηναϊκό, που αντιμετώπισε άλλες τέσσερις και πέτυχε τέσσερα γκολ (293 λεπτά/1 γκολ κάθε 73΄25’’).

Πρόκειται για αναφορά στην ιστοσελίδα της UEFA σε σχετική ανάλυση με τίτλο:  «Ποιοι είναι οι αγαπημένοι αντίπαλοι του Μέσι».

Εκεί επίσης, αναφέρεται και η απόκρουση του Αλέξη Τζόρβα σε πέναλτι του Αργεντινού στην συνάντηση Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός (5-1), στις 14 Σεπτεμβρίου 2010 (ο Μέσι πέτυχε δύο γκολ). Αυτό όμως είναι μόλις ένα από τα δύο πέναλτι του Μέσι που απέκρουσαν τερματοφύλακες. Tο άλλο... αφορά στον Πετρ Τσεχ και στον αγώνα με την Τσέλσι στις 24 Απριλίου 2012, ενώ στην Ευρώπη, ο Μέσι έχει ευστοχήσει σε δώδεκα πέναλτι.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ
TAGS: UEFA Μέσι