Κλείσιμο

Νίκησε επιτέλους η Άρσεναλ

Την πρώτη της νίκη με τον Φρέντι Λιούνγκμπεργκ στον πάγκο αλλά και μετά από εννιά αγώνες χωρίς «τρίποντο» πανηγύρισε σήμερα η Άρσεναλ, που επικράτησε με 3-1 μέσα στο Ολυμπιακό στάδιο της Γουέστ Χαμ, η οποία έμεινε χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της και παράλληλα έφτασε τις 100 ήττες σε λονδρέζικα ντέρμπι!

Η κακή μέρα φάνηκε από… νωρίς για τους «κανονιέρηδες», καθώς ο Μπεγερίν τραυματίστηκε στην προθέρμανση ενώ ο Τίρνι έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 29’, με τον Κολάσινατς να παίρνει τη θέση του.

Και σαν να μην έφταναν αυτά, αφού πρώτα τα «σφυριά»… προειδοποίησαν τον Λένο, που επενέβη εντυπωσιακά στην προσπάθεια του Μιχαήλ Αντόνιο στο 33ο λεπτό, απέκτησαν και το προβάδισμα στην επόμενη αξιόλογη φάση του πρώτου ημιχρόνου, πέντε λεπτά μετά.

Όταν από εκτέλεση κόρνερ και διώξιμο της μπάλας, ο Νομπλ -στην… 500η εμφάνισή του- την επανέφερε στην περιοχή, για να ακολουθήσει… pinball, σέντρα του Φορνάλς και κεφαλιά του Ογκμπόνα, η οποία με τη βοήθεια της πλάτης του Μάιτλαντ-Νάιλς κατέληξε στα δίχτυα του Λένο!

Το τέμπο ανέβηκε στην επανάληψη, ενώ ο Μαρτινέλι που έκανε το ντεμπούτο του ως βασικός στην Premier League σήμερα ήταν εκείνος που έβαλε την Άρσεναλ ξανά στο παιχνίδι από το… πουθενά. Όταν από παράλληλα σέντρα του Κολάσινατς από αριστερά, σκόραρε με δυνατό σουτ, με τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Μάλιστα, μέσα σε έξι λεπτά, οι… εξαφανισμένοι ως το 60’ φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα, με τον Ομπαμεγιάνγκ να τροφοδοτεί τον Πεπέ, εκείνον να κόβει μέσα στην περιοχή από δεξιά και με εντυπωσιακό τελείωμα να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Μάρτιν, κάνοντας το 1-2.

Με την ψυχολογία στα ύψη και την Γουέστ Χαμ να τα έχει… χαμένα, η Άρσεναλ έφτασε και σε τρίτο τέρμα, στο 69ο λεπτό, όταν ο Ετσίλ βρήκε τον Πεπέ, εκείνος σέντραρε από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ με σκαστό βολ πλανέ έδωσε… διαστάσεις θριάμβου σε μια μέχρι πριν εννιά λεπτά οδυνηρή ήττα για την ομάδα του, για το τελικό 1-3!