Η ΑΕΚ έριξε στο καναβάτσο τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ έδειξε πως μπορεί να τα βάλει με το μεγάλο φαβορί του πρωταθλήματος και να το κερδίσει! Η «Ένωση» έφτασε τις 16 νίκες στα 17 τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις επικρατώντας 100-97 του κουρασμένου μετά το θρίαμβο στη Ρωσία επί της ΤΣΣΚΑ Παναθηναϊκού.

Κορυφαίος ο Χάουαρντ Σαντ-Ρόος που είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα. Καθοριστική η βοήθεια του Μάρκους Σλότερ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, όπως και του Κιθ Λάνγκφορντ που άφησε το πρόβλημα με τα φάουλ στην άκρη και πέτυχε καθοριστικούς πόντους. «Καυτός» ο Χάρης Γιαννόπουλος με 19 πόντους.

Ο Νικ Καλάθης με 20 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ έκανε μεγάλη δουλειά για τον Παναθηναϊκό, που έδωσε την μπάλα στην τέταρτη περίοδο στον Ταϊρίς Ράις, ο οποίος όμως παρά τους 19 πόντους του αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση.

Πρώτη νίκη στην κανονική περίοδο επί του Παναθηναϊκού για την ΑΕΚ από το 2008, δεν αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Τζεράι Γκραντ, πάνω από 10.000 κόσμου στο ΟΑΚΑ.