Φοβερή Εθνική νίκησε 2-1 τη Βοσνία στο ΟΑΚΑ

Η Ελλάδα όχι απλά ήταν μια κανονική ομάδα στον αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ κόντρα στη Βοσνία, αλλά ήταν πραγματική απόλαυση, καθώς όχι μόνο επικράτησε 2-1 της Βοσνίας που καιγόταν για τη νίκη, όχι μόνο δημιούργησε πάνω από 25 τελικές, επιπρόσθετα μπόρεσε να κάνει το χάλι που παρουσιάστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια της διαδικασίας των προκριματικών να φαντάζει σαν ένα μακρινός εφιάλτης.

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της τα τελευταία χρόνια, έχασε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο σωρεία ευκαιριών και παρά τη μεγάλη ατυχία της (δύο δοκάρια), πήγε κόντρα σε όλα και της βγήκε, αφού δικαιώθηκε στο τέλος χάρη σε ένα αυτογκόλ του Κοβάτσεβιτς στο 88', έπειτα από υπέροχη ενέργεια του Φετφατζίδη που είχε περάσει πριν από λίγα λεπτά στο ματς.

Το σκορ είχε ανοίξει ο Παυλίδης στο 30' από ασίστ του Μάνταλου, ενώ είχε ισοφαρίσει στο 35' η Βοσνία με τον Γκόγιακ σε μία από τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησε σε ολόκληρο το 90λεπτο.