Με το «ένα πόδι» στο Euro η Ισπανία

Πέρασε από την Ρουμανία και πλησιάζει το Euro του 2020 η Ισπανία!  Οι «φούριας ρόχας» επικράτησαν με 2-1 στο «Arena Nazionala» και συνεχίζουν με το απόλυτο στον 5ο όμιλο (5/5) , με τους αντιπάλους τους να τους βλέπουν με το... κυάλι! Με τη Σουηδία να ανεβαίνει στη δεύτερη θέση αλλά να βρίσκεται στο -5 και την Νορβηγία να «σκαρφαλώνει» τρίτη.

Στη Ρουμανία, λοιπόν, το ματς δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Διότι λίγο πριν τη σέντρα, οι οπαδοί των γηπεδούχων δεν τήρησαν το ενός λεπτού σιγή για την αδικοχαμένη κόρη του Λουίς Ενρίκε, γιουχάροντας και κάνοντας φασαρία. Αυτό σαν να πείσμωσε τους Ισπανούς που μπήκαν με... φόρα στον αγωνιστικό χώρο, πίεζαν, έφτιαχναν φάσεις και έπαιζαν στο μισό γήπεδο τη Ρουμανία. Μέχρι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 29ο λεπτό με πέναλτι του Σέρχιο Ράμος και διεύρυναν στο 47ο λεπτό το προβάδισμά τους με τον Αλκάιερ. Και μπορεί, οι Ρουμάνοι να μείωσαν με τον Αντόνε αλλά δεν κατάφερε να φανούν επικίνδυνοι στη συνέχεια, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα που τους έριξε στην τέταρτη θέση, με τους Ισπανούς να ολοκληρώνουν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιορέντε.

’νετα η Σουηδία

Εύκολο βράδυ για την Σουηδία, η οποία επικράτησε εκτός έδρας με 4-0 στα Νησιά Φερόε. Ένα εκρηκτικό πρώτο ημίχρονο, λοιπόν, για τους Σκανδιναβούς ήταν αρκετό για να καθαρίσουν την παρτίδα και να κάνουν στη συνέχεια συντήρηση δυνάμεων. Ο Ισάκ χτύπησε δις σε τρία λεπτά (12’, 14’), για να έρθει ο Λίντελοφ στο 27’ να γράψει το 3-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κουάισον στο 41ο λεπτό.

Μια από τα ίδια και τη Νορβηγία, που είχε επίσης εύκολο έργο και δεν χρειάστηκε να φορτσάρει κόντρα στην Μάλτα. Ο Μπεργκε με κεφαλιά στο 34’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Κινγκ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώσει το 2-0, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε.