«Έβρεξε ελληνικά γκολ» στην Ευρώπη

’κρως αποτελεσματικοί εμφανίσθηκαν οι Ελληνες ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στην Ευρώπη και ειδικά οι μεσοεπιθετικοί.

Το τριήμερο που προηγήθηκε στα πρωταθλήματα της «γηραιάς ηπείρου», οι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να δουν αρκετά «ελληνικά» γκολ, καθώς τον… δρόμο προς τα δίχτυα, βρήκαν ο Κώστας Μανωλάς, ο Ευθύμης Κουλούρης, ο Κώστας Μήτρογλου, ο Χάρης Μαυρίας και ο Ταξιάρχης Φούντας.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων παικτών στα γήπεδα της Ευρώπης:

ΑΓΓΛΙΑ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Τότεναμ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (’ρσεναλ): Εκτός αποστολής.

Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Εκτός αποστολής.

ΙΤΑΛΙΑ

Κώστας Μανωλάς (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 4-3 από την Γιουβέντους. Στο 66ο λεπτό μείωσε σε 3-1.

Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα από την Γιουβέντους με 4-3.

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Ιντερ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.

Κώστας Σταφυλίδης (Χοφενχάιμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Λεβερκούζεν.

Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αουγκσμπουργκ.

ΙΣΠΑΝΙΑ

Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Μπέτις.

ΓΑΛΛΙΑ

Ευθύμης Κουλούρης (Τουλούζ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Αμιάν. Στο 59ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Κώστας Μήτρογλου (Αϊντχόφεν): Στο 63ο λεπτό του εκτός έδρας αγώνα με την Βάαλβικ, αντικατέστησε τον Ροζάριο. Και 15 λεπτά αργότερα εδραίωσε την νίκη της ομάδας του, που επικράτησε με 3-1 αν κι έχανε με 1-0 στο πρώτο 45λεπτο.

Κωνσταντίνος Λάμπρου (Φίτεσε): Είδε από τον πάγκο την νίκη με 2-1 επί της Αλκμααρ.

Μάριος Βρουσάϊ (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Φέγενορντ με 1-0.

Βαγγέλης Παυλίδης (Βίλεμ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Καμπάνγκου) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Φέγενορντ.

ΚΥΠΡΟΣ

Χάρης Μαυρίας (Ομόνοια) : Βασικός (90` λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νέας Σαλαμίνας. Στο 24ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Σάββας Τσαμπούρης (Νέα Σαλαμανίνα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ομόνοια.

Γιώργος Γκαλίτσιος (Ανόρθωση):

Πραξιτέλης Βούρος (ΑΠΟΕΛ) : Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

Σάββας Γκέντζογλου (ΑΠΟΕΛ): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις.

ΒΕΛΓΙΟ

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90` λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπέβερεν.

Φιορίν Ντουρμισάϊ (Μπέβερεν): Εκτός αποστολής.

ΠΟΛΩΝΙΑ

Κώστας Τριανταφυλλόπουλος (Πογκόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σλασκ.

Μιχάλης Μανιάς (Πογκόν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Σλασκ.

ΣΟΥΗΔΙΑ

Γιάννης Ανέστης (Γκέτεμποργκ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σούντσβαλ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπράγκα.

Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπράγκα.

Νίκος Ιωαννίδης (Μαρίτιμο): Εκτός αποστολής.

ΕΛΒΕΤΙΑ

Κωνσταντίνος Δημητρίου (Βασιλεία): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ

Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ααλμποργκ.

ΑΥΣΤΡΙΑ

Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αλταχ.

Ταξιάρχης Φούντας (Ραπίντ Βιένης): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 69` από τον Αράσε) στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 στο παραδοσιακό ντέρμπι με την Αούστρια. Στο 51ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Μπρεστ): Εκτός αποστολής.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ

Αρης Σοϊλέδης (Στεάουα Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Βιτορούλ Κωνστάντσα.

ΤΟΥΡΚΙΑ

Γιώργος Τζαβέλας (Αλανιασπόρ): Αντικατέστησε στο 74` τον Τάσο Μπακασέτα, στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γενί Μαλατίγια.

Τάσος Μπακασέτας (Αλανιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 74` από τον Γιώργο Τζαβέλα) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γενί Μαλατίγια.

Μανώλης Σιώπης (Αλανσιασπόρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 81` από τον Κατζιράν) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Γενί Μαλατίγια. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Στέλιος Κίτσιου (Ανκαραγκουτσού): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κασίμπασα.

Δημήτρης Χατζηϊσαϊας (Ριζεσπόρ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπεσίκτας.
Πηγή: skai.gr ΑΠΕ-ΜΠΕ