Άνετα στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον η Σάκκαρη

Στον τρίτο γύρο του Γουίμπλεντον προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία επικράτησε με 2-0 σετ της Τσέχας Μαρί Μπούζκοβα.

Η ελληνίδα πρωταθλήτρια αξιοποίησε στο έπακρο το σερβίς της, κερδίζοντας σχεδόν οκτώ στους δέκα πόντους όπου πέρασε πρώτο σερβίς.

Παράλληλα υποδεχόταν με μεγάλη επιτυχία τα σερβίς της Μπούζκοβα, όπου απέσπασε το 52% των ανταλλαγών, ενώ «έσπασε» την αντίπαλό της και στις τέσσερις ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν.

Η διαφορά στην δυναμική των δύο παιχτριών αντανακλάται στο τελικό σκορ, καθώς η Σάκκαρη επικράτησε με 6-4 γκέιμς στο πρώτο σετ και με 6-1 στο δεύτερο. Κέρδισε συνολικά 58 πόντους ενώ ο Μπούζκοβα απέσπασε 39.

Το έργο της Σάκκαρη αναμένεται να είναι πιο δύσκολο στον τρίτο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουκρανή Ελίνα Σβιτόλινα, η οποία είναι 8η στην κατάταξη του τουρνουά. Η Σάκκαρη βρίσκεται στην 31η θέση στο ταμπλό.

Με την σημερινή νίκη της η Σάκκαρη ισοφάρισε την καλύτερη επίδοσή της στο Γκραν Σλαμ στο χορτάρι. Το 2017 είχε φτάσει έως τον τρίτο γύρο. Πέρυσι αποκλείστηκε στον πρώτο αγώνα.