«Σόκαρε» τον Τσιτσιπά ο Φαμπιάνο

Ο Ιταλός Τόμας Φαμπιάνο έκανε μια απ;o τις μεγάλες εκπλήξεις του φετινού Γουίμπλεντον και άφησε εκτός συνέχειας τον Στέφανο Τσιταιπά.

Το Νο 89 της παγκόσμιας κατάταξης νίκησε 3-2 σετ (6-4, 3-6, 6-4, 6-7(8), 6-3) το Νο 7 της ATP στον πρώτο γύρο του φετινού τουρνουά, αφήνοντάς τον εκτός του βρετανικού Grand Slam.

ο ματς «στράβωσε» από την αρχή και ο 20χρονος δεν μπόρεσε να επιβάλλει ποτέ το ρυθμό του στον Ιταλό τενίστα. Παρότι κατάφερε να σώσει δύο ματς πόιντ και να στείλει τον αγώνα σε πέμπτο σετ, δεν το εκμεταλλεύτηκε κατάλληλα.

Στο πρώτο σετ, Φαμπιάνο ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και σημείωσε πρώτος το μπρέικ, όμως ο Τσιτσιπάς έφτασε στο 5-4, όμως την «πάτησε» στο σερβίς και ο Φαμπιάνο έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 2-1 και 4-2 και με το σερβίς έφτασε στο 5-2 και στο 6-3 για την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ, ο Τσιτσιπάς θα ισοφαρίσει σε 2-2 από 0-40, αλλά ο Φαμπιάνο θα φτάσει στο 3-2 και στο 5-4 με μπρέικ θα κάνει το 6-4 και το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο Τσιτσιπάς θα βρεθεί πίσω με 2-1, 3-2, 4-3, αλλά θα ισοφαρίσει με άσο σε 4-4. Ο Φαμπιανο θα προηγηθεί 5-4 και 6-5, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζει σε 6-6 και στέλνει το σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί, θα προηγηθεί με 3-0 και 5-3, αλλά ο Φαμπιάνο έφτασε σε δύο ματς πόιντ. Ο Τσιτσιπάς θα φτάσει στο 9-8 και στο 10-8 και στο 2-2.

Στο πέμπτο σετ, ο Τσιτσιπάς φτάνει κοντά στο μπρέικ, ο Φαμπιάνο κάνει το 1-1, ο 20χρονος Έλληνας προηγείται 2-1, αλά ο Φαμπιάνο θα κάνει το 2-2. Ο Τσιτσιπάς φτάνει στο 3-2, όμως ο Φαμπιάνο κάνει την «ανατροπή» και φάνει αρχικά στο 4-3 και μετά στο 6-3, έχοντας «αέρα» και ψυχολογία.

Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr