Μαρτύριο… τέλος, παρηγοριά η 3η θέση για την ΑΕΚ!

Με πρωταγωνιστές τους Γιορκ και Χάντερ, η ΑΕΚ απέδρασε με το ροζ φύλλο αγώνα από το Περιστέρι (82-83) και έκανε το 3-1 στη σειρά των μικρών τελικών για να κατακτήσει την 3η θέση.

Το… μαρτύριο ολοκληρώθηκε για τις δύο ομάδες που τερμάτισαν στο «1-2» της κανονικής περιόδου, που έπαιξαν όμως για την υστεροφημία τους και προσέφεραν αρκετές συγκινήσεις σε αυτά τα ματς.

Ο Γιορκ σταμάτησε στους 19 πόντους, με τον Χάντερ να προσθέτει 18 για τους νικητές. Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Βασιλόπουλο, ο οποίος είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Γκρέι, με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Χωρίς τον τραυματία Μπέντιλ αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, μοιραίος ο Κάλαχαν, που αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά πήρε προβάδισμα. Μάλιστα, έφτασε μέχρι και το +9 με ένα επιμέρους σκορ 10-2 που μετέτρεψε το 4-5 σε 6-15 (6’). Οι παίκτες του Μπάνκι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να μην επιτρέπουν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν (13-20 στο 8’). Το Περιστέρι βελτιώθηκε και πλησίασε (18-22 στο 9’), αλλά με δύο βολές του Σάκοτα, η «Ένωση» έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (18-24).

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με μακρινά σουτ για να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο (21-30 στο 12’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πεδουλάκη έσφιξαν την άμυνά τους και με σερί 9-0, ισοφάρισαν (30-30 στο 15’).

Ο «Δικέφαλος» διατηρούσε μικρό προβάδισμα (34-36 στο 16’), ενώ στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν άστοχες. Κάπως έτσι οδηγηθήκαμε στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, με την ΑΕΚ στο +3 (38-41).

Με ένα γρήγορο 5-0 στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (43-41 στο 21’). Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στην πρωτοπορία.

Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr