NBA: Διέλυσαν τους Σέλτικς και πέρασαν στους τελικούς της Ανατολής οι Μπακς

Οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο γράφουν ιστορία και είναι ακόμη στην αρχή. Η ομάδα του Μάικ Μπαντενχόλζερ διέλυσε 116-91 τους Σέλτικς στο Μιλγουόκι και με 4-1 πέρασε πανηγυρικά στους τελικούς της Ανατολής μετά από 18 χρόνια. Εκεί θα περιμένουν με πλεονέκτημα έδρας το νικητή του Ράπτορς-Σίξερς (3-2).

Ο Greek Freak ήταν και πάλι εξαιρετικός. Τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (4/5 βολές, 8/12 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες και 4 λάθη σε μόλις 31 λεπτά. Ο Κρις Μίντλετον με 19 και ο Έρικ Μπλέντσο με 18 πόντους τον ακολούθησαν. Αποκαρδιωτική εμφάνιση από τους Σέλτικς με τον Κάιρι Ίρβινγκ πρώτο σκόρερ μεν με 15 πόντους, αλλά μόλις 6/21 σουτ και 1 ασίστ.

Παρά την καλή άμυνα στον Giannis, οι Μπακς με οδηγό τον Μίροτιτς έφτασαν στο +11, 18-7, με τρίποντο του Ιλιασόβα. Η είσοδος Μόρις και Σμαρτ έκανε πιο σκληρούς τους Σέλτικς, που έτρεξαν ένα 12-0 και προσπέρασαν, 18-19. Όχι για πολύ όμως, καθώς οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα απάντησαν με ένα 13-0 (31-19), μέχρι ο απελπιστικά άστοχος ως τότε Ίρβινγκ να «ζεσταθεί» και να ρίξει τη διαφορά στους έξι, 38-32. Ο Αντετοκούνμπο μπορεί να έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με μόλις 6 πόντους και 2/6 σουτ, αλλά με 6 ασίστ και πολύ καλή δουλειά στα μετόπισθεν βοήθησε ώστε η ομάδα του να ξεφύγει με 52-36 λίγο πριν το ημίχρονο (52-39). Οι Σέλτικς με 13/51 σουτ (25,5%) και τον Ίρβινγκ στους 13 μεν αλλά με 5/16 και χωρίς ασίστ δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί.

Ο Τέιτουμ πέτυχε 10 πόντους στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου μειώνοντας στους εννιά, 61-52, αλλά οι Μπακς είχαν τον έλεγχο. Όταν, δε, πήρε μπρος και ο Γιάννης, που είχε 10 πόντους στο δωδεκάλεπτο, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους Σέλτικς, που βρέθηκαν στο -18, 80-62. Οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς δεν έβγαλαν αντίδραση, αλλά πέταξαν νωρίς λευκή πετσέτα, με τη διαφορά να φτάνει και στο +27, 116-89, λίγο πριν το τέλος.

Δωδεκάλεπτα: 22-19, 52-39, 80-62, 116-91

πηγή: sport-fm