Coppa Italia: Στον τελικό η Αταλάντα

Η εκπληκτική Αταλάντα, εκτός από την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μέσω του πρωταθλήματος, θα διεκδικήσει και το Κύπελλο Ιταλίας, καθώς θα είναι η αντίπαλος της Λάτσιο στον καταληκτικό αγώνα του Coppa Italia.

Οι «μπεργκαμάσκι», που είχαν αποσπάσει ισοπαλία 3-3 στο «Αρτέμιο Φράνκι» από τη Φιορεντίνα, νίκησαν απόψε τους «βιόλα» (με ανατροπή) 2-1 στο «Ατλέτι Ατζούρι ντ΄ Ιτάλια».

Η Φιορεντίνα προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Κιέζα βρήκε τον Μουριέλ κι εκείνος πλάσαρε τον Γκολίνι στην έξοδο, παγώνοντας προς στιγμή το κοινό στο γήπεδο του Μπέργκαμο.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρίες για άλλο ένα γκολ (5΄ Κιέζα, 11΄ Βερετού), όμως δεν το πέτυχαν κι έτσι στο 14΄ ο Ίλιτσιτς ισοφάρισε από τα 11 βήματα, στο πέναλτι που είχε κερδίσει ο Γκόμες από τον Τσεκερίνι.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν τελικά στη νίκη στο 69ο λεπτό με σουτ του Γκόμες και λάθος εκτίμηση του Λαφόντ, καθώς του ξέφυγε η μπάλα και κατέληξε στα δίχτυα του.