Euroleague: Break στο break από τη Φενέρ στο Κάουνας

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε το… αίμα της πίσω και επικράτησε 66-57 μέσα στο Κάουνας της Ζαλγκίρις, για να κάνει το 2-1 στη σειρά και να απέχει μία νίκη μακριά από το Final Four της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος της Φενέρ ήταν ο Γκούντουριτς με 17 πόντους, με τον Βέσελι να έχει 10 και τον Σλούκα να προσθέτει 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από τους Λιθουανούς, ξεχώρισε ο Γουόλτερς με 15 πόντους.

Παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ στην αρχή του ματς, η Φενέρ ήταν πολύ άστοχη, με τη Ζαλγκίρις να χτυπά στο τρανζίσιον και να παίρνει ένα σοβαρό προβάδισμα (11-5). Στη συνέχεια, ο Γκούντουριτς έφερε τη διαφορά στο καλάθι (13-11), αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε στο +4 (19-15).

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να πηγαίνει αρχικά στο +7 (24-17) και με τα τρίποντα να μπαίνουν στην… εξίσωση, πήγαν στο +9 (32-23), το οποίο συντήρησαν μέχρι το 17’. Εκεί, πήρε... μπρος ο Βέσελι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Ντέιβις (είχε φορτωθεί με τρία φάουλ) και μείωσε στο -4 (32-28), ενώ με τρίποντο του Σλούκα το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 34-31.

Με τρομερές άμυνες και ορεξάτο τον Γκούντουριτς μπήκε η Φενέρ στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά (37-41), στο 24’. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε στα μισά και ισοφάρισε (41-41), αλλά ο Γκούντουριτς με τον Ντατόμε έστειλαν τους φιλοξενούμενους στο +6 (41-47), με το τέλος της τρίτης περιόδου να τους βρίσκει μπροστά (46-49).

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Ομπράντοβιτς με τον Ντατόμε συντηρούσε το προβάδισμά της (48-54). Με τον Γουόλτερς, η Ζαλγκίρις έφερε το ματς στον πόντο (53-54), αλλά ήρθε ένα μεγάλο τρίποντο αρχικά του Μέλι που έδωσε… ανάσα (53-57) στους Τούρκους και άλλο ένα από τον Μαχμούτογλου (56-62) στα 41’’ πριν τη λήξη, με τη Φενέρ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 57-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-31, 46-49, 57-66

Πηγή: sport-fm