Στους «16» του Miami Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Στον τέταρτο γύρο του Miami Open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικρατώντας με 6-4, 6-4 του Λεονάρντο Μάιερ, πετυχαίνοντας μια ιστορική πρόκριση στους «16» τις πρώτες πρωϊνές ώρες.

Ο Έλληνας τενίστας έκανε και το πιο σημαντικό βήμα για να βρεθεί στο Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Τσιτσιπάς είχε 6 άσους, 20 winners και μόλις 13 αβίαστα λάθη ενώ πέτυχε από ένα μπρέικ σε κάθε σετ.

Στο 1ο σετ του αγώνα της φάσης των «32», αν και ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω με 0-1 έκανε εύκολα το 3-1 και το 4-2. Ο Αργεντίνος μείωσε αρχικά σε 4-3 και έπειτα σε 5-4 για να κάνει την ανατροπή και το 6-4 ο Έλληνας τενίστας.

Στο επόμενο σετ ο Μάιερ είχε συνεχώς το προβάδισμα (0-1, 1-2, 2-3, 3-4) αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε σε 4-4 κάνοντας ξανά το 6-4, σε ένα παιχνίδι που διήρκησε 1 ώρα και 34'.

Επόμενος αντίπαλος του στον δρόμο για τα προημιτελικά θα είναι ο Καναδός Ντένις Σαποβάλοβ (1999). Οι δυο τους έχουν βρεθεί αντίπαλοι δυο φορές και έχουν από μια νίκη μέσα στο 2018. Ο νικητής θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Τιαφό-Γκοφέν.