Προσγείωσε και προσπέρασε τη Γιουνάιτεντ η Άρσεναλ

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, λίγες ημέρες μετά από την επική πρόκρισή της επί της Παρί Σεν Ζερμέν για τους «16» του Champions League.

Η ομάδα του Σόλσκιερ έχασε 2-0 εκτός έδρας από την αποτελεσματική Άρσεναλ, υπέστη την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα με τον νορβηγό τεχνικό στον πάγκο και υποχώρησε στην 5η θέση της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν την πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα, με το δοκάρι να σταματά την προσπάθεια του Λουκάκου στο 10’. Και αντί για το 0-1, έγινε το 1-0 δύο λεπτά αργότερα, με τον Τσάκα να «εκτελεί» τον Ντε Χέα με εξαιρετικό σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες, όμως και πάλι στάθηκαν άτυχοι, καθώς το δοκάρι απέτρεψε τον Φρεντ από το να ισοφαρίσει στο 19’. Στο 36’ ήταν η σειρά του Λουκάκου να γίνει απειλητικός, ωστόσο ο Λένο του είπε «όχι».

Οι Λονδρέζοι «κλείδωσαν» τη νίκη τους στο 69’, με τον Λακαζέτ να κερδίζει πέναλτι από τον Φρεντ και τον Ομπαμεγιάνγκ να εκτελεί εύστοχα την «εσχάτη των ποινών».

Έτσι, η ομάδα του Έμερι διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 5 ματς (4-1-0) και προσπέρασε τη Γιουνάιτεντ στην 4η θέση.

Εκ των κορυφαίων για την Άρσεναλ ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο.