ΑΘΛΗΤΙΚΑ


Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το Open 13 και βρίσκεται μια ανάσα από το Top-10!

Τον δεύτερο ATP τίτλο της καριέρας του πανηγυρίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος νίκησε 2-0 σετ τον Μιχαήλ Κουσκούσιν και κατέκτησε το τουρνουά της Μασσαλίας.

 
Ήταν να μην πάρει φόρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας τενίστας έφτασε στην κατάκτηση ακόμη ενός ATP τίτλου (μετά από εκείνο στην Στοκχόλμη) και τρίτο σημαντικό συνολικά στην καριέρα του, αφού είχε θριαμβεύσει και στους τελικούς του ATP Next Gen.

Αυτή τη φορά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να το… σηκώσει στην Μασσαλία, επικρατώντας του Ρώσου Μιχαήλ Κουσκούσιν (νο. 50 στον κόσμο) με 2-0 σετ.

Η νίκη του ήταν πολύ πιο δύσκολη από ότι ίσως πιστέψει κανείς, αφού πήρε το πρώτο σετ με 7-5, ενώ στο δεύτερο χρειάστηκε ατσάλινα νεύρα στο τάι μπρέικ για να το κατακτήσει με 7-6 και μαζί με αυτό και τον τίτλο.

Μετά από αυτήν την επιτυχία ο Τσιτσιπάς αναμένεται να βρεθεί στο νο. 11 της παγκόσμιας κατάταξης, μία ανάσα από το Top-10! Και όλα αυτά ενώ είναι μόλις 20 ετών!

Πηγή: www.sport-fm.gr

Άρθρα που παραπέμπουν εδώ

 
Με Ολυμπιακό η νέα προκήρυξη της ΕΟΚ για την Α2
Ολυμπιακός και Κολοσσός προστέθηκαν στις ομάδες που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην Α2.
16.07.2019, 14:43
Ανακοίνωσε Γουάιλι η ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Παίκτης του Παναθηναϊκού κι επίσημα ο Τζέικομπ Γουάιλι.
16.07.2019, 11:40
Τέλος από την Εθνική ο Αναστασιάδης, μένουν τα τυπικά του διαζυγίου
Παρελθόν από την τεχνική ηγεσία της Εθνικής πρέπει να θεωρείται ο Άγγελος Αναστασιάδης. Μαζί του αποχωρούν...
15.07.2019, 15:34
Eπίσημη η «βόμβα» Φριντέτ από τον Παναθηναϊκό
Ο Τζίμερ Φριντέτ είναι κι επίσημα παίκτης του Παναθηναϊκού.
15.07.2019, 13:54
Ο Τσιτσιπάς πάντα Νο 6 στον κόσμο, η Σάκκαρη στο Νο 30
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν άλλαξε θέση και παρέμεινε στο Νο 6 της παγκόσμιας κατάταξης στο τένις
15.07.2019, 11:35
Αντετοκούνμπο: Μην με λέτε MVP μέχρι να το κατακτήσω ξανά του χρόνου
Επίσης, τόνισε πως ο επόμενος στόχος του ίδιου και της ομάδας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος.
15.07.2019, 04:55
Οι δηλώσεις Τζόκοβιτς - Φέντερερ μετά τον επικό τελικό
Η κατάκτηση του φετινού τίτλου στο Wimbledon δεν θα μπορούσε παρά να γεμίσει με ικανοποίηση τον Νόβακ...
15.07.2019, 00:34
Copa Africa: Ο Μαχρέζ «σκότωσε» τη Νιγηρία και έστειλε την Αλγερία στον τελικό
Η Αλγερία κέρδισε 2-1 τη Νιγηρία, χάρη στο γκολ του Μαχρέζ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, και θα...
15.07.2019, 00:10
Ο Τζόκοβιτς βασιλιάς στο Γουίμπλεντον μετά από θρυλικό τελικό με Φέντερερ
Αφότου ο Φέντερερ έχασε δύο ευκαιρίες να κερδίσει τον τελικό στο πέμπτο σετ ο «Νόλε» έλυσε και πάλι τον...
14.07.2019, 21:53
Παγκόσμιο σοκ για Κούζμιτς: Σοβαρά τραυματίας σε τροχαίο ο αθλητής (pics)
Θύμα τροχαίου ατυχήματος έπεσε τα ξημερώματα της Κυριακής ο Όγκνιεν Κούζμιτς και, όπως ανακοίνωσε ο Ερυθρός...
14.07.2019, 14:01

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ... | 50  Επόμενη