ΑΘΛΗΤΙΚΑ


Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το Open 13 και βρίσκεται μια ανάσα από το Top-10!

Τον δεύτερο ATP τίτλο της καριέρας του πανηγυρίζει ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος νίκησε 2-0 σετ τον Μιχαήλ Κουσκούσιν και κατέκτησε το τουρνουά της Μασσαλίας.

 
Ήταν να μην πάρει φόρα ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Ο Έλληνας τενίστας έφτασε στην κατάκτηση ακόμη ενός ATP τίτλου (μετά από εκείνο στην Στοκχόλμη) και τρίτο σημαντικό συνολικά στην καριέρα του, αφού είχε θριαμβεύσει και στους τελικούς του ATP Next Gen.

Αυτή τη φορά ο Τσιτσιπάς κατάφερε να το… σηκώσει στην Μασσαλία, επικρατώντας του Ρώσου Μιχαήλ Κουσκούσιν (νο. 50 στον κόσμο) με 2-0 σετ.

Η νίκη του ήταν πολύ πιο δύσκολη από ότι ίσως πιστέψει κανείς, αφού πήρε το πρώτο σετ με 7-5, ενώ στο δεύτερο χρειάστηκε ατσάλινα νεύρα στο τάι μπρέικ για να το κατακτήσει με 7-6 και μαζί με αυτό και τον τίτλο.

Μετά από αυτήν την επιτυχία ο Τσιτσιπάς αναμένεται να βρεθεί στο νο. 11 της παγκόσμιας κατάταξης, μία ανάσα από το Top-10! Και όλα αυτά ενώ είναι μόλις 20 ετών!

Πηγή: www.sport-fm.gr

Άρθρα που παραπέμπουν εδώ

 
Το συγκινητικό «αντίο» του Χάμιλτον στον Λάουντα
Με μια ανάρτησή στο προφίλ του στο instagram ο Λιούις Χάμιλτον αποχαιρέτησε τον Νίκι Λάουντα.
21.05.2019, 21:20
«Έφυγε» ο θρύλος της Formula 1 Νίκι Λάουντα
Ένας θρυλικός πιλότος της Formula 1, που έγραψε ιστορία και πλήρωσε τόσο ακριβά την αγάπη του για το...
21.05.2019, 05:00
Νικητής με σκορ 20-0 ο Παναθηναϊκός και μηδενισμός για τον Ολυμπιακό!
Στον Παναθηναϊκό και τυπικά το… ροζ φύλλο του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό!
20.05.2019, 19:43
Ο Ολυμπιακός δεν κατεβαίνει στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι με τον ΠΑΟ
Η ΚΑΕ Ολυμπιακός ενημέρωσε επίσημα την αστυνομία πως δεν θα κατέβει στο ΟΑΚΑ για το ματς με τον Παναθηναϊκό.
20.05.2019, 13:44
Βολιβία: Η στιγμή που διαιτητής καταρρέει μέσα σε γήπεδο και πεθαίνει (vid)
Αξιοσημείωτο είναι ότι το ματς συνεχίστηκε κανονικά μέχρι τέλους
20.05.2019, 09:16
NBA: «Κλείδωσαν» τον Γιάννη και μείωσαν σε 2-1 οι Ράπτορς
Έχουν δρόμο ακόμη οι τελικοί της Ανατολής, καθώς οι Ράπτορς απάντησαν στους Μπακς νικώντας μετά από δύο...
20.05.2019, 05:58
Euroleague: Έσπασε όλα τα κοντέρ ο Λάρκιν
Στα 26 του, είναι ένας από τους κορυφαίους σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων και το απέδειξε στην κρισιμότερη...
20.05.2019, 01:34
Ο Βατούτιν αποθέωσε τον Ιτούδη και ο Ιτούδης τον Χάινς
Η πίεση μίας πολύ δύσκολης σεζόν είχε το καλύτερο φινάλε για τον Δημήτρη Ιτούδη! Οδήγησε την ΤΣΣΚΑ στην...
20.05.2019, 01:19
Euroleague: Ξανά στον θρόνο της η ΤΣΣΚΑ
Σε έναν θεαματικό τελικό που θα μείνει για πολλά χρόνια στη μνήμη των φιλάθλων, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Ιτούδη...
19.05.2019, 23:50
Συνέτριψε την απογοητευτική Φενέρμπαχτσε η Ρεάλ!
Με κορυφαίους τους Αγιόν και Καμπάτσο και ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 94-75...
19.05.2019, 21:57

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ... | 50  Επόμενη