La Liga: Νέα γκέλα για Μπαρτσελόνα. Πλησιάζει η Ρεάλ

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για την Μπαρτσελόνα, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο «Σαν Μαμές», για την 23η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, και πλέον δίνει την ευκαιρία στη Ρεάλ να μπει στη μάχη του τίτλου, καθώς μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους έξι βαθμούς.

Η «βασίλισσα», μετά τη νίκη της στο ντέρμπι της πόλης με την Ατλέτικο, περίμενε… γκέλα της Μπαρτσελόνα στο παιχνίδι με τη Μπιλμπάο για να αυξήσει τις πιθανότητές της και αυτή ήρθε

Οι «μπλαουγκράνα», ήρθαν 0-0 με τους βάσκους στο «Σαν Μαμές», με αποτέλεσμα να φτάσουν στους 51 βαθμούς, έξι περισσότερους από την δεύτερη στη βαθμολογία Ρεάλ. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και τις κλασσικότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι για να πάρουν τη νίκη, όμως σε πολλές περιπτώσεις ο Τερ Στέγκεν, είπε «όχι» στους παίκτες των γηπεδούχων, που έτσι και αλλιώς, πήρε πολύτιμο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Πάντως, η Μπαρτσελόνα, διαμαρτυρήθηκε έντονα και ίσως δίκαια για μη καταλογισμό υπέρ της πέναλτι στο 5ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα, καθώς από το ριπλέι φένεται ο Γεράι να ανατρέπει τον Σεμέδο. Ο διαιτητής ζήτησε βοήθεια από τους ανθρώπους του VAR, οι οποίοι δεν είδαν παράβαση και έτσι η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

Η Μπιλμπάο, ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντεμάρκος με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 91ο λεπτό.