Γλύτωσε το μέγα κάζο και το... έμφραγμα ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κύμη

Αν και έφτασε ακόμη και στο +25, ο Ολυμπιακός… παράτησε το ματς μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η Κύμη να φτάσει μία «ανάσα» από τη μεγάλη ζημιά, αλλά τελικά νίκησε 78-75 και έτσι πήρε το προβάδισμα στη σειρά των playoffs.

Μετά το 25-8 της πρώτης περιόδου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσίασαν ένα τραγικό πρόσωπο, χάνοντας και στις τρεις επόμενες στα επιμέρους σκορ. Οι Πειραιώτες τελείωσαν το παιχνίδι με 15/37 δίποντα και 7/27 τρίποντα, την ώρα που η ομάδα του Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και τα 14 επιθετικά ριμπάουντ που πήρε.

Μάλιστα, το ματς ήταν στην ισοπαλία (72-72) στα 47’’ πριν τη λήξη, με το κρίσιμο καλάθι και φάουλ του Στρέλνιεκς να κρίνει σε μεγάλο βαθμό την τελική έκβασή του, με τον Μανωλόπουλο να χάνει την ευκαιρία να το στείλει στην παράταση, καθώς αστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, στο τέλος.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης με 18 πόντους, με τον Γουίλτζερ να είχε εξίσου καλή παρουσία με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Πρίντεζης στην επανεμφάνισή του είχε 7 πόντους και 2 ριμπάουντ. Από την Κύμη, μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο, ο ΜακΦάντεν πήρε… φωτιά στο δεύτερο και τελείωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, με τον Σμιθ να είχε 15 και τον ΜακΓκί να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Πολύ ορεξάτο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο ματς, όπου με μπροστάρηδες τους Γουίλτζερ και Μπόγρη, μπήκε με ένα 10-0, στα πρώτα δύο λεπτά. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειχναν τον ίδιο… ζήλο και στην άμυνα και κρατώντας έτσι πολύ χαμηλά την Κύμη, ξέφυγαν στο +16 (22-6), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες έκαναν πολλές αλλαγές, με αποτέλεσμα να χάσουν τον ρυθμό τους στην επίθεση, αλλά από την άλλη παρέμεναν σχεδόν… μπετό πίσω, οπότε έκλεισαν το δεκάλεπτο με το +17 (25-8).

Μέσα από την άμυνά του και τον έλεγχο των ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία του παιχνιδιού και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +25 (36-11). Με τον Σπανούλη στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν την κατάσταση στα χέρια τους και παράλληλα και την απόστασή τους (41-17). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Σμιθ να παίρνει την Κύμη στις… πλάτες του και να την στέλνει στα αποδυτήρια με το -13 (41-28).

Με πολύ χαμηλές… στροφές ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τον ΜακΓκί να κυριαρχεί στη ρακέτα στο πρώτο δίλεπτο και να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (41-32). Ο Παπανικολάου ξεκόλλησε προσωρινά τους «ερυθρόλευκους» για στο +12 (44-32), αλλά στη συνέχεια δέχθηκε την τεχνική ποινή που αφενός ήταν το τέταρτο προσωπικό του φάουλ και αφετέρου έδωσε «φτερά» στους φιλοξενούμενους. Αρχικά, η ομάδα του Καστρίτη μείωσε (46-38) και στα μισά πλησίασε στο -5 (50-45). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες έσφιξαν την άμυνά τους και με τον Παπαπέτρου πήγαν στο +10 (55-45), με τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατούν (59-51).

Τραγικά άστοχος ήταν ο Ολυμπιακός στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Μανωλόπουλου να κάνει το ματς ντέρμπι (59-54), στο 33’. Με κάποιες καλές άμυνες, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν (63-54), αλλά η άστοχη επιμονή τους από την περιφέρεια και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, έδιναν ελπίδες στην Κύμη, η οποία έβαλε «φωτιά» στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (65-64), στα 3:40’’ πριν το τέλος. Με καλάθι και φάουλ ο Σπανούλης «ξεκόλλησε» τους Πειραιώτες, αλλά ο ΜακΦάντεν απάντησε με τρίποντο δίνοντας νέο ενδιαφέρον (68-67), στο 38’. Στην επόμενη επίθεση, ο αρχηγός έκανε 1/2 βολές, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και τον Γουίλτζερ να τον στέλνει στο +5 (72-67), αλλά τον ΜακΦάντεν να κάνει τα… τρελά του και να ισοφαρίζει σε 72-72, με τρίποντο από τα 8 μέτρα, στα 47’’ πριν τη λήξη.

Με ένα σημαντικό καλάθι και φάουλ, ο Στρέλνιεκς έδωσε «ανάσα» στους Πειραιώτες (75-72), αλλά ο ΜακΦάντεν με δύο βολές έκανε το 75-74, στα 23,6’’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη… ρουλέτα των βολών, με τον Ολυμπιακό να ήταν πιο ψύχραιμος και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 78-75, αφού ο Μανωλόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Τα δεκάλεπτα: 25-8, 41-28, 59-51, 78-75

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 18 (1), Παπανικολάου 10 (1), Ρόμπερτς 2, Μπόγρης 6, Γουίλτζερ 14 (4), ΜακΛίν 2, Μπράουν, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 7, Στρέλνιεκς 5, Πρίντεζης 7 (1), Μάντζαρης 7.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3), Τζόουνς 7, ΜακΓκί 11 (14ριμπ.), ΜακΦάντεν 21 (3), Σμιθ 15 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης, Βίλιαμσον 3 (1), Κάιζερ 4, Μπάρλος 2.