Ιταλία: Η Γιουβέντους έκανε το double

Οι μπιανκονέρι πήραν τον πολυπόθητο βαθμό χάρη στο 0-0 απέναντι στη Ρόμα και λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στη Μίλαν πανηγύρισαν στο «Ολίμπικο» και την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ξεκίνησε με αρκετά καλό ρυθμό. Οι τζιαλορόσι μπήκαν καλύτερα κι έχασαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ με τον Ναϊνγκολάν, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η μπάλα «κόλλησε» στη μεσαία γραμμή, το ματς είχε μπόλικα λάθη και τελικά κανένας δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν από το 68ο λεπτό με αριθμητικό μειονέκτημα, αφού ο Ναϊνγκολάν είδε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε πέντε λεπτά. Πάντως, ο Αλέγκρι δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα και τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η απονομή της Γιουβέντους θα γίνει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της απέναντι στη Βερόνα. Αποθεώθηκαν και οι παίκτες της Ρόμα, που είχαν εξασφαλίσει την 4άδα και το Champions League.

Στο άλλο ματς, το οποίο ήταν και βαθμολογικά αδιάφορο, η Νάπολι επικράτησε 2-0 στην έδρα της Σαμπντόρια με τέρματα των Μίλικ και Αλμπιόλ.