La Liga: «Εξωγήινος» Ρονάλντο και «6άρα» της Ρεάλ

Μοναδικό σόου από τον Κριστιάνο Ρονάλντο σε ένα τρομερό ματς στο «Μπερναμπέου»!

Ο on fire μέσα στο 2018 Πορτογάλος σούπερ σταρ πέτυχε καρέ(!) και συνέβαλε τα μέγιστα προκειμένου να διαμορφωθεί το εντυπωσιακό 6-3 της Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην μαχητική Τζιρόνα, που δεν φοβήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και έπαιξε στα ίσα και ανοιχτά...

Αποτέλεσμα που δεν αλλάζει τίποτα στη βαθμολογία της La Liga για τους πρωταθλητές Ευρώπης (ανέβηκαν τρίτοι) αλλά επιβεβαιώνει πως έχουν πάρει τα πάνω τους ενόψει του μεγάλου στόχου: Της κατάκτησης του Champions League!

Την ίδια ώρα, οι ηττημένοι έμειναν στο -2 από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια και θα κάνουν τον υπέρ πάντων αγώνα στο φινάλε του πρωταθλήματος για να πετύχουν το μεγάλο κόλπο γκρόσο.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης θα πρέπει να αποχαιρετήσει το «όνειρο» του πρωταθλήματος, αφού η διαφορά της από την αήττητη πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα αυξήθηκε εκ νέου στους 11 βαθμούς.

Πριν από μερικές εβδομάδες οι «ροχιμπλάνκος» είχαν μειώσει στους 5, όμως αρκούσαν δύο ήττες, από τους «μπλαουγκράνα» και σήμερα από τη Βιγιαρεάλ, για να γίνει «καπνός» η διαφορά.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προηγήθηκε στο «Μαδριγάλ» με το πέναλτι του Γκριεζμάν στο 20΄ και κρατούσε τη νίκη ως το 82΄, οπότε ισοφάρισε ο Ενές Ουνάλ για το «κίτρινο υποβρύχιο».

Ο 21χρονος Τούρκος επιθετικός έμελλε τελικά να αποδειχθεί πρόσωπο του αγώνα, αφού στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε και δεύτερο γκολ, φέρνοντας τον τίτλο ακόμη πιο κοντά στη Βαρκελώνη. Ταυτόχρονα, η ομάδα του Χάβι Καγέχα ανέβηκε στην πέμπτη θέση της La Liga, προσπερνώντας τη Σεβίλη.

Νωρίτερα, η Μπάρτσα έπαιξε όσο χρειάστηκε για να νικήσει 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο, όταν σκόραραν και τα δύο τέρματά τους, με Αλκάθερ και Μέσι.