Ch. League: «Κυρία» στο Τορίνο η Τότεναμ - Στο ρελαντί η Σίτι

Με πρωταγωνιστές τον Γκουντογκάν που σημείωσε δύο τέρματα (14’, 53’) και τον Σέρχιο Αγουέρο, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με 4-0 από το «Σεντ Γιάκομπς» απέναντι στην Βασιλεία και ουσιαστικά πέρασε στα προημιτελικά του Champions League.

Γιουβέντους και Τότεναμ θα λύσουν τις διαφορές τους στο Λονδίνο, μετά το 2-2 στο Τορίνο.

Οι παίκτες του Μαξ Αλέγκρι ξεκίνησαν εκπληκτικά και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Γκονσάλο Ιγκουαΐν, στο 2ο και 9ο λεπτό, με πέναλτι.

Μετά το πρώτο τέταρτο, όμως, οι «Πετεινοί» έπαιξαν ωραία μπάλα, μείωσαν στο 35΄ με τον κορυφαίο σκόρερ της Ευρώπης φέτος, Χάρι Κέιν, έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλο γκολ και ισοφάρισαν στο 72΄ με φάουλ του Έρικσεν.

Οι «μπιανκονέρι» έχασαν απίστευτη ευκαιρία με τον Ιγκουαΐν για το 3-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν και πάλι ο «Πιπίτα» που παρά τα δύο γκολ αποδείχθηκε μοιραίος, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από ο σημείο του πέναλτι.