ΑΘΛΗΤΙΚΑ


Στα 11 δισ. το κόστος των Αγώνων Pyongyang 2018

To ποσό καλύπτεται από τους χορηγούς (Samsung, Hyundai-Kia, Lotte, LG και ΚΤ) την ΔΟΕ (2,5 δισ) και το Κράτος.

 
Πόσο κοστίζουν τελικά οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες; Πόσα χρήματα έχει δαπανήσει η Νότια Κορέα για να φιλοξενήσει το κορυφαίο γεγονός, κατασκευάζοντας έξι νέες εγκαταστάσεις και εκσυγχρονίζοντας άλλες τόσες;

Όπως αναφέρει η ιταλική εφημερίδα la Stampa, το συνολικό κόστος φτάνει τα 11 δισ. ευρώ.

Ένα ποσό, που καλύπτεται από τους χορηγούς (Samsung, Hyundai-Kia, Lotte, LG και ΚΤ) την ΔΟΕ (2,5 δισ) και το Κράτος. Να σημειωθεί ότι η κυβέρνηση της Νότιας Κορέας, εγγυάται κάθε χρόνο 400 εκατ. ευρώ, εκ των οποίων τα 200 καταλήγουν στον επαγγελματικό αθλητισμό, τα 180 στον ερασιτεχνικό και τα υπόλοιπα 20 στον σχολικό.

 
Τσιτσιπάς: Είμαι ο πιο χαρούμενος άνθρωπος – Δάκρυσε ο αδελφός του (vids)
"Ο Ρότζερ είναι θρύλος του αθλήματος, τον σέβομαι τόσο πολύ… Τον είχα είδωλο από τα 6 μου χρόνια"
20.01.2019, 14:34
Tεράστιος Τσιτσιπάς: Νίκησε με 3-1 σετ τον θρυλικό Φέντερερ! (βίντεο)
Ο Τσιτσιπάς έπαιξε με θράσος, και αντιμετώπισε επιτυχώς τις αντεπιθέσεις του Φέντερερ.
20.01.2019, 14:03
Ο μαγικός Ντιέγκο έστησε το πάρτι του ΠΑΟΚ με τον Πανιώνιο
Μετά την ανανέωση, υπέγραψε και τη νίκη του ΠΑΟΚ με 3-0 απέναντι στον Πανιώνιο, ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ. Ο...
19.01.2019, 22:14
Έκανε του... κεφαλιού του ο Λάζαρος
Πέρασε από τα Γιάννενα. Ο Ολυμπιακός δεν ενθουσίασε, αλλά λύγισε (2-1) τον αξιόμαχο ΠΑΣ και παρέμεινε σε...
19.01.2019, 19:31
Φοβερό ντεμπούτο για την Στεφανίδη με 4,74 μ. στο Pole vault Summit (vid)
Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χειμερινή σεζόν για την Κατερίνα Στεφανίδη.
19.01.2019, 11:59
Δόκτωρ Τζέκιλ και κύριος Χάιντ - Νέα ήττα του Παναθηναϊκού
Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 82-69 από τη Ζαλγκίρις και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την...
18.01.2019, 22:02
Koriopolis: Αθώος ο Μπέος για τα στημένα
Το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων αποφάσισε την αθώωση των Μπέου, Μπάκου, Μποροβήλου, Κομπότη κι όσων...
18.01.2019, 14:19
Ο Τσιτσιπάς στους «16» γράφοντας ιστορία!
Έπειτα από ένα τρομερό αγώνα ο Στέφανος Τσιτσιπάς επιβλήθηκε με 3-1 σετ του μαχητικού Νικολόζ Μπασιλασβίλι...
18.01.2019, 09:19
«Kλειδώνει» την αρχηγία στο All Star Game o Γιάννης
Ο ηγέτης των Μπακς έχει 3.626.909 ψήφους και υπολείπεται μόνο του Λεμπρόν Τζέιμς που έχει 3.770.807.
18.01.2019, 02:13
«Βέλη» Πογκμπά κατά Μουρίνιο
Την… εκτίμηση που τρέφει στον Ζοσέ Μουρίνιο και το έργο του στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειξε εκ νέου ο Πολ...