NBA: Νίκη με τους παγκίτες οι Σέλτικς!

Μπορεί να μην είχαν τους Χόρφορντ και Σμαρτ αλλά οι Σέλτικς δεν συνάντησαν δυσκολίες στην προσπάθειά τους να πάρουν τη νίκη 113-102 απέναντι τους Κλίπερς. Ας είναι καλά οι παίκτες που... ήρθαν από τον πάγκο και με 39 πόντους κάλυψαν το κενό τους, στηρίζοντας τον Ίρβινγκ που –για άλλη μια φορά- ήταν ο καλύτερος της ομάδας.

Τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 7 ασίστ και στο τέλος είδε να σπάει το σερί των τεσσάρων ηττών των «Κελτών».

Χωρίς να χρειαστεί να ανεβάσουν... στροφές οι Ρόκετς πήραν τη νίκη 104-97 απέναντι στους Μάβερικς με τους Χάρντεν και Αρίζα να προσθέτουν άλλη μια καλή εμφάνιση στο ενεργητικό τους.

Ο «μούσιας» με 25 πόντους και 13 ασίστ ήταν ο καλύτερος στο παρκέ σε ένα παιχνίδι που καταλυτικό ρόλο έπαιξαν τα τρίποντα για να αναδειχθεί ο νικητής. Οι Ρόκετς σκόραραν 21 φορές έξω από τη γραμμή, φτάνοντας έτσι πιο εύκολα σε μια επικράτηση από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ.

Στην πρώτη περίοδο ήδη είχαν πάρει προβάδισμα 20 πόντων (38-18), το οποίο έπεσε στους έξι στο δεύτερο. Ωστόσο, ένα ξέσπασμα στο τρίτο και το τέταρτο 12λεπτο είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει η διαφορά και πάλι στους 20 (99-79) μέχρι να χαλαρώσουν οι γηπεδούχοι στα τελευταία λεπτά.

Την ίδια στιγμή στη Φιλαδέλφεια ο Σίμονς έκανε άλλη μια καλή εμφάνιση θέλοντας να απαντήσει με τον τρόπο του για την απουσία του από το All-Star. Ο Σίμονς μέσα σε 22 λεπτά πέτυχε άλλο ένα τριπλ-νταμπλ, το πέμπτο στην καριέρα του και οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη 115-101 απέναντι στους Μπουλς.