Europa League: «Έσωσε» τον βαθμό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ήθελε νίκη για να προκριθεί από απόψε στους «32» του Europa League, αλλά η Ριέκα αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και υποχρέωσε την Ένωση σε ισοπαλία 2-2, στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική στον 4ο όμιλο.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων με τρεις ισοπαλίες. Στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω με 0-2 από τα γκολ του Γκόργκον (8΄, 26΄), ενώ οι Κροάτες είχαν και δύο δοκάρια!

Η μείωση του σκορ από τον Αραούχο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο 55΄ έσωσε το βαθμό για την ΑΕΚ, που παραμένει φαβορί για τη δεύτερη θέση και την πρόκριση. Η Ένωση θα παίξει τη πρόκριση στη Βιέννη κόντρα στην Αούστρια, στις 7 Δεκεμβρίου.