Στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 Γερμανία και Αγγλία

Μετά το Βέλγιο, ήρθε η σειρά για Γερμανία και Αγγλία να «κλείσουν» άλλα δύο «εισιτήρια» για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018.

Η κάτοχος του τροπαίου, Γερμανία, είχε καθαρίσει από το 21ο λεπτό την αναμέτρηση με την Βόρεια Ιρλανδία (3-1) και με το 9/9 στους προκριματικούς θα είναι παρούσα γι΄ άλλη μια φορά στην καταληκτική φάση του τουρνουά που θα διεξαχθεί το προσεχές καλοκαίρι.

Το γκολ του αρχηγού, Χάρι Κέιν, στις καθυστερήσεις στο «Γουέμπλεϊ», επί της Σλοβενίας (1-0), οδήγησε την Αγγλία στην εξασφάλιση της πρώτης θέσης στον 6ο όμιλο και το «εισιτήριο» για την τελική φάση του Μουντιάλ.

Μεγάλη μάχη γίνεται για την 2η θέση που οδηγεί στα μπαράζ, μετά τη νίκη της Σκωτίας επί της Σλοβακίας με 1-0. Η αποβολή του επιθετικού του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, στο 23ο λεπτό δεν επέτρεψε στους Σλοβάκους να μείνουν στην 2η θέση, όπου ανέβηκε η Σκωτία.

Για τον 3ο όμιλο, όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, μετά το «διπλό» της Δανίας στο Μαυροβούνιο (1-0). Η Πολωνία έχει το «πάνω χέρι» για την πρωτιά του γκρουπ, αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε τουλάχιστον, την ισοπαλία στο φινάλε των προκριματικών με το Μαυροβούνιο (εντός έδρας). Οι Σκανδιναβοί θα υποδεχθούν την Ρουμανία και θα διεκδικήσουν τη νίκη ελπίζοντας σε ήττα των Πολωνών για να βγουν πρώτοι.

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι είναι πλέον ο αρχισκόρερ της Εθνικής Πολωνίας.
Με το χατ τρικ που πέτυχε ο στράικερ της Μπάγερν στο επιβλητικό 6-1 επί της Αρμενίας, έφτασε τα 50 γκολ σε 90 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του, ξεπερνώντας τον Βλότζμιερζ Λουμπάνκσι, ο οποίος μέχρι σήμερα κατείχε τα πρωτεία με 48 τέρματα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής:

3ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν-Τσεχία    1-2
(55΄πεν. Ισμαΐλοφ - 35΄ Κόπιτς, 66΄ Μπάρακ)
Σαν Μαρίνο-Νορβηγία    0-8
(8΄ Χένρικσεν, 15΄πεν, 17΄ Κινγκ, 40΄,48΄,69΄ Ελιουνούσι, 59΄ Σέλνες, 87΄ Λίνες)
Β.Ιρλανδία-Γερμανία    1-3
(90΄+3 Ματζένις - 2΄ Ρούντι, 21΄ Βάγκνερ, 86΄ Κίμιχ)

5ος όμιλος

Αρμενία-Πολωνία        1-6
(39΄ Χαμπαρτζουμιάν - 2΄ Γκροσίτσκι, 18΄,25΄,64΄ Λεβαντόφσκι, 58΄ Μπλαστζικόφσκι)
Μαυροβούνιο-Δανία      0-1
(16΄ Έρικσεν)
Ρουμανία-Καζακστάν     3-1
(33΄,38΄πεν. Μπουντέσκου, 73΄ Κεσερού - 82΄ Τούρισμπεκ)
(23΄ Αγκιους - 53΄ Σλίβκα)

-Οι εννέα ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση του ομίλου τους θα προκριθούν στην τελική φάση (Ρωσία, 14/6-15/7/2018)

-Οι οκτώ καλύτερες δεύτερες θα παίξουν αγώνες μπαράζ το Νοέμβριο (9-14)