Παναθηναϊκός: Έχασε ξανά δικό του ματς, αγωνία για Ρίβερς

Άκρως εποικοδομητικό σε συμπεράσματα αποδείχθηκε τελικά για τον Παναθηναϊκό Superfoods το Gomelsky Cup, αφού η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ υπέστη και δεύτερη ήττα, αυτή τη φορά από την Νταρουσάφακα (75-78) στην παράταση, χαρίζοντας επί της ουσίας στους Τούρκους το ροζ φύλλο αγώνα.

Παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους 45'' πριν από τη λήξη του αγώνα, κατάφεραν να χάσουν ένα δικό τους παιχνίδι, με τον Κάμινγκς να ευστοχεί σε προσπάθεια για τρεις πόντους στην εκπνοή του αγώνα. Προηγουμένως, βέβαια, είχε προηγηθεί τρίποντο του Ουσντεμίρογλου, αλλά και δύο χαμένες ελεύθερες βολές του Καλάθη, με τις οποίες ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να πάει τη διαφορά στους τέσσερις 30'' πριν από τη λήξη.

Καλύτερος παίκτης για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καλάθης με double-double (12 πόντους, 10 ασίστ), ωστόσο ήταν και μοιραίος με τις χαμένες βολές πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα. Στα θετικά για τους «πράσινους» ήταν και η εμφάνιση του Λοτζέσκι (11 πόντους), αλλά και του Παππά στο διάστημα που αγωνίστηκε ως «1» στο δ' δεκάλεπτο.

Στα αρνητικά δεν μπορεί να μην συμπεριληφθεί ο παρόμοιος τρόπος με τον οποίο έχασε δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Παναθηναϊκός, αλλά πολύ περισσότερο ο τραυματισμός του Ρίβερς που χρησιμοποιήθηκε ελάχιστα στο β' δεκάλεπτο, λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

Παναθηναϊκός SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr