Φιλική ήττα για τον Παναθηναϊκό

Μακριά από τον καλό του εαυτό που έβγαλε στα ματς με την Καμπάλα έμεινε ο Παναθηναϊκός, που παρουσιάστηκε άνευρος και... άκεφος, χάνοντας 2-0 από τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Άκη Μάντζιο να δείχνει ότι καλό φτιάχνεται στη Ριζούπολη.

Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν στο γήπεδο ουσιαστικά στα πρώτα τριάντα λεπτά της αναμέτρησης, χρονικό διάστημα στο οποίο είχαν ουσία και ευκαιρίες, αφού στη συνέχεια άδειασε και παρουσιάστηκε αρκετά κουρασμένος. Στο β' ημίχρονο, οι δύο ομάδες έκαναν συνέχεια αλλαγές σε πρόσωπα με πολλές διακοπές, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Απόλλων.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» χτυπώντας στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τους Αλμπάνη (86') και Ελμπάζ (89', απευθείας εκτέλεση φάουλ) επικράτησε 2-0, τη στιγμή που οι «πράσινοι» έπαιζαν με πολλούς νεαρούς, με τον Μαρίνο Ουζουνίδη πάντως να μην ανησυχεί μετά τη λήξη του αγώνα, παρά το ότι επρόκειτο για το τελευταίο φιλικό πριν από το ματς με την Μπιλμπάο. Τραυματίας με πρόβλημα στη γάμπα αποχώρησε ο Ουσμάν Κουλιμπαλί.