La Liga: «Πολυβόλα» Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε με 7-1 την Οσασούνα και βρέθηκε προσωρινά μόνη στην κορυφή της La Liga, για λίγα όμως λεπτά.

Στο 63΄ ο Λουίς Ενρίκε αντικατέστησε τον Λιονέλ Μέσι, που μέχρι τότε είχε πετύχει δύο γκολ, με όλο το γήπεδο να αποθεώνει τον Αργεντινό σταρ, που λίγα 24ωρα νωρίτερα ήταν αυτός που «σκότωσε» τη Ρεάλ στο «Μπερναμπέου».
Με τα 7 γκολ που πέτυχαν οι Καταλανοί (από 2 γκολ πέτυχαν και οι Γκόμες, Αλκάθερ, κι ένα με πέναλτι ο Μαστσεράνο) έφτασαν τα 101 στο πρωτάθλημα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, χωρίς Ρονάλντο, Μπέιλ, Ράμος και Κρόος, άφησε πίσω της την ήττα στο «κλάσικο» συντρίβοντας με 6-2 τη Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ» για την 34η αγωνιστική και παραμένει ισόβαθμη με την «Μπάρτσα», αλλά έχοντας ένα ματς λιγότερο, αυτό με τη Θέλτα στο «Μπαλαΐδος».

Ο Άλβαρο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό για να έρθουν άλλα δύο από τον Χάμες, ένα από τον Κασεμίρο (που είχαν σκοράρει και στο ντέρμπι) και άλλο ένα από τους Ίσκο και Βάσκεθ. Η «Ντέπορ» έμεινε στους 31 βαθμούς και το +7 από την επικίνδυνη ζώνη.