Euroleague: «Ίδρωσε» αλλά νίκησε την Μπασκόνια η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε στο φινάλε την Μπασκόνια, με 98-90 στη ρωσική πρωτεύουσα.

Οι Ρώσοι προηγήθηκαν 26-19 στην πρώτη περίοδο, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά με 35-33, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 44-40 για τους γηπεδούχους.

Με ηγέτη τον Τεόντοσιτς, οι Ρώσοι ένιωθαν ασφαλείς στο 30΄ με το σκορ στο 72-62, αλλά λογάριαζαν χωρίς τη Μπασκόνια. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη το ταμπλό έγραφε 80-75, αλλά στο 37΄ οι Βάσκοι πέρασαν μπροστά με 86-85, και με καλάθι του Σενγκέλια έκαναν το 90-88.

Από εκείνο το σημείο όμως, η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατέρρευσε. Ο Τεόντοσιτς με τρίποντο έγραψε το 91-90 στο 39΄, στην επίθεση που ακολούθησε οι Ρώσοι έκλεψαν κι ο Όγκουστιν με 2/2 βολές έκανε 93-90. Η ΤΣΣΚΑ πέτυχε ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο και έκανε το 1-0.