Euroleague: Διέλυσε την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ - Αποβλήθηκε ο Μπαρτζώκας

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε ξανά φέτος της Μπαρτσελόνα, με 85-69 στην ισπανική πρωτεύουσα, στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής για την Ευρωλίγκα.

Η «βασίλισσα» αριθμεί 20 νίκες και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την πρωταθλήτριά Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, της οποίας υπερισχύει στην ισοβαθμία.

Ο τεχνικός της Μπαρτσελόνα, Γιώργος Μπαρτζώκας, αποβλήθηκε στο 19ο λεπτό από τον διαιτητή Λουίτζι Λαμόνικα, με δεύτερη τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία.

Κορυφαίος παίκτης της Ρεάλ ο Γιουλ με 21 πόντους, ενώ από την «Μπάρτσα» οι Τόμιτς και Ράις σημείωσαν από 12.

Ο Περπέρογλου έπαιξε 21 λεπτά και πέτυχε 7 πόντους, ενώ ο Βεζένκοφ σε 12 λεπτά είχε 3 πόντους.

Στα άλλα ματς της Τετάρτης, η Γαλατασαράι νίκησε στην Πόλη την Ούνιξ Καζάν με 75-67 σε ένα αδιάφορο παιχνίδι και η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε στη Μόσχα της Νταρουσάφακα με 95-85.