Μεγάλες εκπλήξεις στο Europa League

Μετά την επική πρόκριση του ΑΠΟΕΛ που νίκησε 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Βαλβέρδε, πήραν μαγικές προκρίσεις για τους  «16» του Europa League και οι Γκλάντμπαχ, Γάνδη και Θέλτα, σε μια βραδιά εκπλήξεων.

Μεγάλη πρόκριση για τη Θέλτα, που έχοντας χάσει 0-1 στο Βίγκο από τη Σαχτάρ Ντόνετσκ, νίκησε τους Ουκρανούς στην έδρα τους με 2-0 στην παράταση, με τον Ιάγκο Άσπας να ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Τεράστια ανατροπή πέτυχε η Γκλάντμπαχ που είχε χάσει στη Γερμανία 0-1 ενώ το βράδυ της Πέμπτης βρέθηκε πίσω με 0-2 στο «Αρτέμιο Φράνκι» μόλις στο 29ο λεπτό.

Κάνοντας επική αντεπίθεση, η Γκλάντμπαχ σκόραρε τέσσερα γκολ και πήρε την πρόκριση.

Η Γάνδη απέκλεισε την Τότεναμ με την ισοπαλία 2-2 στο Λονδίνο, αφού είχε νικήσει τους Άγγλους στο Βέλγιο 1-0 και άφησε εκτός συνέχειας τους «πετεινούς», ενώ η Άντερλεχτ «σκότωσε» στο 90΄ τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, παρά τη νίκη της με 3-1.

Στους «16» προκρίθηκαν και οι Μπεσίκτας, Ρόμα, Άγιαξ, Λιόν, Κοπεγχάγη, Ροστόφ, Γκενκ. Μαζί τους στην κληρωτίδα, το μεσημέρι της Παρασκευής (24/2), θα μπουν επίσης Ολυμπιακός, Σάλκε, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Κράσνονταρ.

Αναλυτικά οι αγώνες της Πέμπτης:

ΑΠΟΕΛ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (46΄ Σωτηρίου, 54΄ πεν. Γιαννιώτας )
Μπεσίκτας-Χάποελ Μπερ Σεβά 2-1 (36΄ Αμπουμπακάρ, 87΄ Τοσούν - 64΄ Νουακάμε)
Ρόμα-Βιγιαρεάλ 0-1 (16΄ Μπόρε)
Άγιαξ-Λέγκια Βαρσοβίας 1-0 (49΄ Φίρχεφερ)
Ζενίτ-Άντερλεχτ 3-1 (24΄, 78΄ Τζουλιάνο, 72΄ Τζιούμπα - 90΄ Τελίν)
Λιόν-Αλκμάαρ 7-1 (5΄, 27΄, 78΄ Φεκίρ, 17΄ Κορνέ, 34΄ Νταρντέρ, 87΄ Αουάρ, 89΄ Ντιακαμπί - 26΄ Γκαρσία)
Τότεναμ-Γάνδη 2-2 (10΄ Έρικσεν, 61΄ Γουανιάμα - 20΄ αυτ. Κέιν, 82΄ Περμπέ)
Φιορεντίνα-Γκλάντμπαχ 2-4 (16΄ Κάλινιτς, 29΄ Βαλέρο - 44΄ πεν., 47΄, 55΄ Στιντλ, 60΄ Κρίστενσεν)
Σαχτάρ Ντόνετσκ-Θέλτα Βίγκο 0-2 (παράταση, 90΄+ πεν. Άσπας, 108΄ Καμπράλ)
Κοπεγχάγη-Λουντογκόρετς 0-0
Σπάρτα Πράγας-Ροστόφ 1-1 (84΄ Καραβάεφ - 16΄ Πολόζ)
Γκενκ-Άστρα Γκιούργκιου 1-0 (67΄ Ποθουέλο)