Κλείσιμο

La Liga: Διέλυσε την Εϊμπάρ και πλησιάζει Ρεάλ η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, διέλυσε 4-0 εκτός έδρας την Εϊμπάρ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πλησίασε στο -2 την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης (έχει ένα ματς περισσότερο). Το σκορ άνοιξε ο Ντένις Σουάρεθ στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους «συνήθεις ύποπτους», Μέσι, Σουάρες και Νεϊμάρ.

Το όνειρο του Champions League εξακολουθεί να διατηρείται ζωντανό στο «Σαν Σεμπαστιάν», μετά τη νέα μεγάλη νίκη της Σοσιεδάδ επί της Θέλτα με 1-0.

Η Σπόρτινγκ Χιχόν απέσπασε εκτός έδρας ισοπαλία στην Ανδαλουσία από τη Μπέτις (0-0), αλλά παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 19ης αγωνιστικής

Λας Πάλμας-Λα Κορούνια 1-1 (13΄ Γκαρσία - 69΄ Αντόνε)
Εσπανιόλ-Γρανάδα           3-1 (11΄ Ρέγιες, 32΄ Πιάτι, 48΄ Ναβάρι - 23΄ Περέιρα)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μάλαγα    2-1 (35΄,43΄ Ράμος - 63΄ Χουάνπι)
Αλαβές-Λεγανές               2-2 (11΄ Λαγκουάρντια, 54΄ Μέντες - 45΄ Γκερέρο, 84΄ Ινσούα)
Βιγιαρεάλ-Βαλένθια          0-2 (35΄ Σολέρ, 42΄ Μίνα)
Οσασούνα-Σεβίλη             3-4 (15΄ Λεόν, 63΄ Ιμπόρα (αυτ.), 90+3 Κόντρο - 43΄, 65΄ Ιμπόρα, 80΄ Βάσκεθ, 90+2 Σαράμπια)
Αθλέτικ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (42΄ Λέκε, 56΄ Ντε Μάρκος - 3΄ Κόκε, 80΄ Γκριεζμάν)
Μπέτις-Σπόρτινγκ Χιχόν     0-0
Ρεάλ Σοσιεδάδ-Θέλτα        1-0 (72΄ Χουάνμι)
Εϊμπάρ-Μπαρτσελόνα        0-4 (31΄ Σουάρεθ, 50΄ Μέσι, 68΄ Σουάρες, 90΄+2 Νεϊμάρ)