Champions League: Ήττα-σοκ του Άρη από τους Σκάϊλάινερς

Ο Άρης γνώρισε την ήττα από τους Σκαϊλάινερς Φρανκφούρτης στο «Αλεξάνδρειο» με 58-64 για το Champions League του μπάσκετ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν κουρασμένη από την υπερπροσπάθεια στον ημιτελικό του Κυπέλλου με την ΑΕΚ. Ωστόσο, η ήττα αυτή δεν είχε καμία βαθμολογική συνέπεια. Η ελληνική ομάδα είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση από την περασμένη αγωνιστική, απλά απόψε έχασε κάθε ελπίδα για την κατάκτηση της 2ης θέσης και, πλέον, θα συνεχίσει ως 4η (σε περίπτωση ισοβαθμίας στην 3η θέση με τη Νίμπουργκ υστερεί έναντι των Τσέχων).

Το παιχνίδι για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη χάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι έχασαν διαφορά 10 πόντων (οι Γερμανοί έτρεξαν επί μέρους σκορ 12-4). Στην 3η περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και τελικά πήραν δίκαια τη νίκη που την χρειάζονταν πάρα πολύ στην προσπάθειά τους για να πάρουν την 5η θέση.