Ο Τουρέ λύτρωσε (πάλι) τη Σίτι - Όλα τα αποτελέσματα της Boxing Day

Κάθε άλλο παρά ένα εύκολο απόγευμα είχε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην ουραγό της βαθμολογίας της Premier League, Χαλ, καθώς μπορεί να επικράτησε 3-0, ωστόσο όλα της τα γκολ επιτεύχθησαν στο τελευταίο εικοσάλεπτο του αγώνα.

Για να μπορέσει να πάρει μπρος, όμως, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα χρειάστηκε μια απερισκεψία του αμυντικού των γηπεδούχων, Ρόμπερτσον, που εντελώς επιπόλαια ανέτρεψε τον Στέρλινγκ στην περιοχή και ο Γιάγια Τουρέ που ανέλαβε την εκτέλεση άνοιξε το σκορ και τον δρόμο για το τρίποντο των «σίτιζενς».

Με αυτό τον τρόπο ο Ιβοριανός έμπειρος μέσος έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή στην επικράτηση των φιλοξενούμων, κάτι που είχε συμβεί και στον εκτός έδρας αγώνα με την Κρίσταλ Πάλας προ εβδομάδων.

Έκτοτε, όλα έγιναν πιο εύκολα... Έξι λεπτά αργότερα ο Ιχεανάτσο χρίστηκε σκόρερ έπειτα από αντεπίθεση και ασίστ πάρε-βάλε του Σίλβα ενώ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντέιβις στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα από γύρισμα του Στέρλινγκ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ώστε να διαμορφωθεί το 3-0.

Με αυτή την επικράτηση, η Σίτι παρέμεινε στη 2η θέση με τη διαφορά από την 1η Τσέλσι να μένει στους 7 βαθμούς.