A1: Με ηγέτες Μπουρούση - Φελντέιν νίκησε την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Με κορυφαίο τον Φελντέιν και τον Γιάννη Μπουρούση να κάνει τρομερό τέταρτο 10λεπτο, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-68 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Α1.

Οι «πράσινοι» έφτασαν πολύ δύσκολα στην 9η εφετινή τους νίκη, ενώ έχασαν και τον Ρίβερς στο 13΄ με τραυματισμό (πιθανότατα θλάση). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ στηρίχτηκε στην άμυνά της. O Tζέιμς Φελντέιν πέτυχε 20 πόντους (6 ασίστ) και ο Γιάννης Μπουρούσης σταμάτησε στους 11 με 4 ασίστ.

Η ΑΕΚ πάλεψε για 35 λεπτά, αλλά στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο οι παίκτες της έμειναν από δυνάμεις, ενώ υπέπεσαν σε πολλά λάθη και μοιραία γνώρισε την 2η εφετινή της ήττα. Ο Ούκιτς με 19 πόντους ήταν μακράν ο κορυφαίος της Ένωσης, η οποία είχε σε τραγική βραδιά τον Ντίξον (4 πόντους με 1/7 σουτ).