Άξιζε τη νίκη... (ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Παναθηναϊκός 81-77)

Παρά την ψυχρολουσία από το ντέρμπι στο ΣΕΦ, παρά την έλλειψη προπονητή, ο Παναθηναϊκός Superfoods έβγαλε καρδιά στην Μόσχα, κόντραρε στα ίσα την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 81-77.

Οι πράσινοι βρέθηκαν να κυνηγούν στην πρώτη περίοδο (20-8), αλλά ο απίστευτος Νίκολς κράτησε όρθια την ελληνική ομάδα, η οποία δεν επέτρεψε στην ρωσική αρκούδα να αποσπαστεί ξανά. Η τρίτη περίοδος κύλησε σχεδόν «μαγικά» για τον Εξάστερο, με τον Καλάθη να οργιάζει (σε δημιουργία και άμυνα) και να βάζει σε θέση οδηγού το τριφύλλι, εκεί όπου διατηρήθηκε μέχρι και το 34’, όταν ήταν μπροστά με 68-63, αγγίζοντας το θαύμα… Κάπου εκεί όμως, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, βρήκε τα πατήματά της –κυρίως με τον Ντε Κολό- πήρε κάποια κομβικά σφυρίγματα από τους διαιτητές, ενώ εκμεταλλεύτηκε και κάποιες «πράσινες» αφέλειες, φτάνοντας με κόπο και ιδρώτα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77
Πηγή: Πηγή: sport-fm.gr