Νίκη με διαφορά για τον ΠΑΟ, κόντρα στον ΠΑΟΚ

Στον α` ημιτελικό που έγινε στο κλειστό του Σπόρτιγκ, οι «πράσινοι» επικράτησαν 75-58 (ημ. 36-32) του ΠΑΟΚ και χρειάζονται πλέον νίκη ή ήττα με λιγότερους από 16 πόντους την επόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Φοίνικα για να δώσουν το «παρών» στον τελικό της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ για την αθηναϊκή ομάδα ο Χατζηβρέττας που σημείωσε 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Διαμαντίδης με 13.
Με τους Νίλσεν και Βασιλειάδη να πετυχαίνουν από τέσσερις πόντους οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο 10λεπτο με 18-16, ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου απέκτησαν προβάδισμα ακόμη και έξι πόντων (24-18). Όμως κάπου εκεί η... μηχανή των «πρασίνων» πήρε μπροστά και με μπροστάρη τον Διαμαντίδη οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 28-28, ενώ με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τέσσερις πόντους (36-32).
Το τρίτο 10λεπτο έχει αποδειχθεί πως είναι το δυνατό χρονικό σημείο του Παναθηναϊκού και αυτό επιβεβαιώθηκε και απέναντι στον «δικέφαλο» του Βορρά. Με σερί 9-0 έως το 25` και επι μέρους σκορ 9-3 από το 28` έως το τέλος, η ομάδα του Ομπράντοβιτς κυριάρχησε έναντι του ΠΑΟΚ και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (56-45). Η αντίδραση των φιλοξενουμένων δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο (62-47 στο 33`, 70-55 στο 38`), με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κατακτήσει το «ροζ» φύλλο αγώνα, το οποίο του δίνει σημαντικό προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 36-32, 56-45, 75-58
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Καλαϊτζής, Παπανικολάου 2, Χατζηβρέττας 16, Διαμαντίδης 13, Λάκοβιτς 3, Μπατίστ 7, Φέμερλινγκ 6, Μίντλεντον 6, Τσαρτσαρής 8, Τσεπάνοβιτς 14.
ΠΑΟΚ: Μουλαομέροβιτς 10, Βασιλειάδης 6, Βασιλόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 7, Ταμίρ 6, Μέι 6, Νίλσεν 19.