Η Ιταλία αποκαθήλωσε την Ισπανία και στους "8" παίζει με τη Γερμανία

Η ιταλική μαφία «χτύπησε» και την Ισπανία! Με το 2-0 στο «Stade de France» η «σκουάντρα ατζούρα» πέταξε εκτός συνέχειας του Euro την Ισπανία και τσέκαρε εισιτήριο για τα προημιτελικά.

Το πρώτο γκολ της ομάδας του Κόντε, που έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε στο 33ο λεπτό ο Τζόρτζιο Κιελίνι. Πέταξε ευκαιρίες για να τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι η Ιταλία, που κινδύνεψε σοβαρά μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η χαριστική βολή ήρθε από τον Πελέ στις καθυστερήσεις (90+1’).

Το Σάββατο (02/07) στις 22.00 το ματς με την Γερμανίας για την φάση των «8» της διοργάνωσης.

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Φλορέντσι (84’ Νταρμιάν), Παρόλο, Ντε Ρόσι (53’ Τιάγκο Μότα), Τζακερίνι, Ντε Σίλιο, Πελέ, Έντερ (82’ Ινσίνιε)

Ισπανία (Βιθέντε Ντελ Μπόσκε): Ντε Χέα, Χουανφράν, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Μπουσκέτς, Σίλβα, Φάμπρεγκας, Ινιέστα, Νολίτο (46’ Αντούριθ, 81’ Πέδρο), Μοράτα (70’ Λούκας Βάσκεθ)

Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ (Τουρκία)

Γήπεδο: Stade de France