Europa League: Αποκλείστηκε ο Αστέρας Τρίπολης - Ισοπαλία ο ΠΑΟΚ και νεύρα από Μπερμπάτοφ

Ο Αστέρας Τρίπολης αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa League, μετά την ήττα στην Πράγα από τη Σπάρτα με 0-1, για την 5η αγωνιστική στον 11ο όμιλο της διοργάνωσης.

Η αρκαδική ομάδα έμεινε καθηλωμένη στους 4 βαθμούς, ενώ οι Τσέχοι έφτασαν στους 9 και μαζί με τη Σάλκε, που νίκησε με το ίδιο σκορ τον ΑΠΟΕΛ και ανέβηκε στους 11 βαθμούς, προκρίθηκαν στους «32». To γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 33’ με κεφαλιά από κόρνερ ο Μπράμπετς.

Ο ΠΑΟΚ είχε άλλη μια ισοπαλία στο Europa League με αντίπαλο αυτή την φορά την Καμπάλα. Ο Δικέφαλος που ήταν κακός στο πρώτο ημίχρονο και αποδοκιμάστηκε έντονα, στην επανάληψη βελτιώθηκε βγάζοντας ευκαιρίες, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει την νίκη. Στα δυσάρεστα η συμπεριφορά του Μπερμπάτοφ στην αλλαγή του που δεν πήγε στον πάγκο, αλλά κατευθείαν στα αποδυτήρια.

Στο 71' ο Τούντορ αποφάσισε να περάσει στο παιχνίδι τον Μυστακίδη στην θέση του Βούλγαρου σούπερ σταρ, αλλά η αλλαγή δεν άρεσε στον διεθνή επιθετικό. Ο 34χρονος που έδειχνε εκνευρισμένος δεν έδωσε το χέρι του στον Σάμπο, ενώ δεν πήγε ούτε στον πάγκο, αλλά κατευθείαν στα αποδυτήρια. Στη συνέχεια αποχώρησε από το γήπεδο με το αυτοκίνητό του, ενώ ο αγώνας στην Τούμπα με την Γκαμπάλα βρισκόταν σε εξέλιξη!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
• Μόλντε-Φενέρμπαχτσε 0-2 (68΄ Φερναντάο, 84΄ Τουφάν)
• Σέλτικ-Άγιαξ 1-2 (4΄ ΜακΓκρέγκορ - 22΄ Μίλικ, 88΄ Τσέρνι)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
• Λίβερπουλ-Μπορντό 2-1 (38΄ πεν. Μίλνερ, 45΄+ Μπεντέκε - 33΄ Σαϊβέ)
• Ρούμπιν Καζάν-Σιόν 2-0 (72΄ Γκεοργκίεφ, 90΄ Ντέβιτς)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
• ΠΑΟΚ-Γκαμπάλα 0-0
• Κράσνονταρ-Ντόρτμουντ 1-0 (6΄ πεν. Μαμάεφ)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
• Λέγκια Βαρσοβίας-Μίντιλαντ 1-0 (35΄ Πρίγιοβιτς)
• Μπριζ-Νάπολι 0-1 (41΄ Κίρικες)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
• Βιγιαρεάλ-Ραπίντ Βιένης 1-0 (78΄ Σοριάνο)
• Ντιναμό Μινσκ-Βικτόρια Πλζεν 1-0 (90΄+ Αντάμοβιτς)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
• Μπράγκα-Σλόβαν Λίμπερετς 2-1 (42΄ Άλαν, 90΄+ Κρισλάν - 35΄ Εφρέμοφ)
• Μαρσέιγ-Γκρόνινγκεν 2-1 (28΄ Νκουντού, 88΄ Μπατσουαγί - 50΄ Μαντούρο)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
• Λάτσιο-Ντνίπρο 3-1 (4΄ Καντρέβα, 68΄ Παρόλο, 90΄+ Τζόρτζεβιτς - 65΄ Μπρούνο Γκάμα)
• Ρόζενμποργκ-Σεντ Ετιέν 1-1 (40΄ Σέντερλουντ - 80΄ πεν. Ρου)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
• Λοκομοτίβ Μόσχας-Σπόρτινγκ Λισσαβόνας 2-4 (5΄ Μαϊκόν, 86΄ Μιράντσουκ - 20΄ Μοντέρο, 38΄ Ρουίς, 43΄ Μάρτινς, 60΄ Ματέους)
• Μπεσίκτας-Σκεντέρμπεου 2-0 (35΄, 78΄ Τζενκ Τοσούν)

9ος ΟΜΙΛΟΣ
• Βασιλεία-Φιορεντίνα 2-2 (40΄ Σούτσι, 74΄ Ελνενί - 23΄, 36΄ Μπερναρντέσκι)
• Μπελενένσες-Λεχ Πόζναν 0-0

10ος ΟΜΙΛΟΣ
• Μονακό-Άντερλεχτ 0-2 (45΄ Ζιλέ, 78΄ Ατσεαμπόνγκ)
• Καραμπάχ-Τότεναμ 0-1 (78΄ Κέιν)

11ος ΟΜΙΛΟΣ
• Σάλκε-ΑΠΟΕΛ 1-0 (86΄ Τσούπο Μοτίνγκ)
• Σπάρτα Πράγας-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (33΄ Μπράμπετς)

12ος ΟΜΙΛΟΣ
• Άλκμααρ-Παρτιζάν Βελιγραδίου 1-2 (48΄ Ντος Σάντος - 65΄ Ουμάρου, 89΄ Ζίβκοβιτς)
• Άουγκσμπουργκ-Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-3 (41΄ Τροχόφσκι, 59΄ Μπομπαντίγια - 10΄ Σουσαέτα, 83΄, 86΄ Αντούριθ)